Nastolatek miał kupić w sieci kamizelkę taktyczną. Zamierzał też kupić maczetę, gdy w grudniu został aresztowany - podał Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISD) Singapuru.

Władze nie podają personaliów zatrzymanego. Wiadomo, że był chrześcijaninem o indyjskich korzeniach.

Chłopak miał dokonać rekonesansu w meczetach znajdujących się w pobliżu jego domu. Swój atak chciał transmitować na żywo w internecie. Przygotował też oświadczenia, które odnosiły się do Brentona Tarranta, zamachowca z Christchurch, który 15 marca 2019 roku w atakach na dwa meczety zabił 51 muzułmanów i ranił dziesiątki innych.

Według ISD nastolatek "mógł spodziewać się, że jego plany skończą się albo aresztowaniem przed atakiem, albo udanym atakiem, po którym zostanie zabity przez policję".

Nastolatek planował dokonanie zamachu w rocznicę zamachu w Christchurch.

Chłopak jest najmłodszą jak dotąd osobą zatrzymaną na podstawie wywodzącego się z czasów kolonialnych Prawa o Bezpieczeństwie Wewnętrznym, które pozwala władzom na zatrzymanie każdej osoby stwarzającej zagrożenie dla bezpieczeństwa na okres do dwóch lat.

Ponadto nastolatek jest pierwszą w Singapurze osobą aresztowaną za skrajnie prawicowy ekstremizm.

Na razie nie jest jasne na jak długo nastolatek został zatrzymany i czy usłyszy jakieś zarzuty. Minister spraw wewnętrznych Singapuru, K. Shanmugam oświadczył, że chłopcu zostanie zapewniona pomoc psychologiczna, a w czasie pozbawienia wolności będzie mógł kontynuować naukę.

Minister zauważył przy tym, że nastolatek myślał o zamachu, planował go, ale "nie podjął jeszcze żadnych kroków" w celu jego realizacji.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo