W okresie zwiększonego popytu na szczepionki w krajach UE i ograniczeniu ich dostaw przez producentów, w niemieckich magazynach zalega około miliona niewykorzystanych szczepionek. Głównie z powodu niechęci do szczepień.

W Niemczach szczepionka AstraZeneca podana jest osobom w wieku od 18 do 64 lat, co zdaniem krytyków przyniosło efekt przeciwny do zamierzonego w celu powstrzymania pandemii. Unijni regulatorzy uznali ją za bezpieczną dla wszystkich.

- Zdecydowanie zalecamy: ta szczepionka jest bezpieczna i skuteczna - przekonuje minister zdrowia Jens Spahn. "...Chroni ona zarówno nas samych, jak i innych, tak jak obie inne szczepionki" - dodał, odnosząc się do dwóch innych szczepionek zatwierdzonych do użytku przez Unię Europejską, firm BioNTech/Pfizer i Moderna.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w tym tygodniu, że podało tylko 15 proc. dostępnych szczepionek.

Lothar Wieler, szef niemieckiego Instytutu Roberta Kocha, powiedział, że dane z Wielkiej Brytanii i Izraela, gdzie przeprowadzono już szeroko zakrojone szczepienia, pokazały, że szczepionka AstraZeneca była "bardzo, bardzo skuteczna".