Od 27 lutego w województwie warmińsko-mazurskim ponownie obowiązują obostrzenia obejmujące m.in. zakaz działania galerii handlowych, kin, muzeów, hoteli i basenów. W pozostałej części kraju zamknięte pozostają siłownie a restauracje, kawiarnie i bary mogą serwować posiłki wyłącznie na wynos.

W całej Polsce w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach średnich i na uczelniach wyższych nauka jest prowadzona zdalnie. W województwie warmińsko-mazurskim od 1 marca zdalna będzie nauka również w klasach I-III.

Ograniczenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej obowiązywały w Polsce wiosną 2020 roku po tym jak w kraju wykryto pierwsze zakażenia koronawirusem. Wiosenny lockdown był najostrzejszy z dotychczas obowiązujących - przez długi czas zamknięte były wszystkie sklepy (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii) oraz placówki usługowe (w tym m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne).

Jesienią wiele obostrzeń przywrócono po gwałtownym wzroście liczby zakażeń w drugiej połowie października. Od tego czasu nieczynne są restauracje i siłownie.

Obostrzenia zaczęto łagodzić po 18 stycznia - wówczas wznowiono naukę stacjonarną dla uczniów w klasach I-III i otwarto galerie handlowe. Od 1 lutego otworzyć mogły się galerie sztuki i muzea, a od 12 lutego - hotele, stoki narciarskie, kina i teatry.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wielokrotnie podkreślał jednak, że w przypadku wzrostu liczby zakażeń obostrzenia mogą zostać przywrócone. Tak stało się w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego, w którym sytuacja epidemiczna jest obecnie najtrudniejsza.

Od kilku dni minister zdrowia mówi, że w Polsce mamy do czynienia z trzecią falą epidemii koronawirusa.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Polsce rząd powinien przywrócić niektóre lub wszystkie obowiązujące wcześniej obostrzenia.

Na tak zadane pytanie 36,3 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak".

"Nie" odpowiedziało 47,8 proc. respondentów.

Zdania w tej kwestii nie ma 15,9 proc. ankietowanych.

- Nieco częściej kobiety (49%), osoby między 24 a 34 rokiem życia (62%) z wykształceniem podstawowym (52%), jak i wyższym (50%) oraz dochodzie poniżej 1000 PLN (52%) sprzeciwiają się wprowadzeniu radykalnych obostrzeń - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23.02-24.02.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.