Ograniczenie stosowania szczepionki AstraZeneca na Wyspach miałoby być związane z doniesieniami o przypadkach wystąpienia nietypowych incydentów zakrzepowo-zatorowych u niewielkiego odsetka osób, które otrzymały szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu.

Brytyjski Channel 4 podaje, że dwa źródła tej telewizji twierdzą, iż obecnie - mimo że dane na temat pojawiania się zakrzepów u osób, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca nie są jednoznaczne - to jednak coraz więcej argumentów przemawia za tym, "by osobom poniżej 30 lat zaoferować inną szczepionkę".

Wcześniej MHRA informowało, że zyski z podania szczepionki AstraZeneca związane z ograniczeniem, transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 przewyższają potencjalne ryzyko związane z podaniem szczepionki.

Boris Johnson pytany o te doniesienia stwierdził, że jest "bardzo, bardzo ważne", by Brytyjczycy przyjmowali drugą dawkę szczepionki na COVID-19 i aby program szczepień przeciwko koronawirusowi był kontynuowany na Wyspach.

- Ws. szczepionki Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca uważam, że to co powinniśmy robić, to kierować się tym, co mówi MHRA - to nasz niezależny regulator, po to ich mamy. A ich rada jest, abyśmy nadal się szczepili, przyjmowali dawkę, przyjmowali drugą dawkę. To bardzo bardzo ważne - mówił brytyjski premier.

- 31,5 mln osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19, ponad 5 mln otrzymało drogą dawkę, musimy kontynuować, 60 proc. dorosłych zostało zaszczepionych (przynajmniej jedną dawką - red.) i to zaczyna przynosić efekty - dodał Johnson.

Tymczasem we włoskim "Il Messaggero" dyrektor ds. szczepień Europejskiej Agencji Leków przyznał, że - jego zdaniem - istnieje związek między szczepieniem szczepionką AstraZeneca a rzadkimi typami zakrzepów, choć na razie nie wiadomo na czym związek ten polega.

Przed kilkoma dniami MHRA poinformowała o wykryciu 30 przypadków rzadkich incydentów zakrzepowo-zatorowych u osób, którym podano na Wyspach szczepionkę AstraZeneca.

Jednocześnie Agencja poinformowała, że nie zarejestrowano wystąpienia takich incydentów u osób, którym podano szczepionkę Pfizer/BioNTech.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Kilka dni temu niemiecki organ regulacyjny ds. szczepionek poinformował, że odnotował 31 przypadków zakrzepów krwi w mózgu, w tym dziewięć przypadków śmiertelnych, u osób, którym podano szczepionkę przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca.

Instytut Paula-Ehrlicha (PEI) przekazał, że do tej pory zarejestrował 31 przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu (CSVT). W 19 z tych przypadków wystąpił niedobór płytek krwi (trombocytepenia). W dziewięciu przypadkach pacjenci zmarli.

30 marca grupa placówek związanych ze szpitalem Charite w Berlinie i sieć klinik Vivantes wstrzymują podawanie swoim pracownikom-kobietom w wieku poniżej 55 lat szczepionki na COVID-19 AstraZeneca.

W poniedziałek szczepienia z użyciem szczepionki AstraZeneca u osób mających mniej niż 55 lat wstrzymała Kanada. Kanadyjski Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień zarekomendował zawieszenie - z przyczyn bezpieczeństwa - użycia szczepionki AstraZeneca u osób mających mniej niż 55 lat.

- Jest istotna niepewność co do korzyści z podania szczepionki AstraZeneca na COVID-19 dorosłym w wieku poniżej 55 lat biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko - oświadczyła dr Shelley Deeks, wiceprzewodnicząca Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień.

Szczepionkę AstraZeneca dopuszczono do użycia w ponad 70 krajach świata (w tym Polsce). Po pojawieniu się obaw dotyczących związku szczepionki z pojawianiem się zakrzepów kilkanaście krajów UE zawiesiło stosowanie szczepionki, ale - po zapewnieniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), że korzyści ze stosowania szczepionki przewyższają ryzyko związane z jej podaniem, większość krajów Europy wznowiła szczepienia z jej użyciem.