- Jeśli Sputnik zostanie zatwierdzony w Europie, wtedy Bawaria otrzyma dodatkowe dawki szczepionki - myślę, że chodzi o 2,5 mln dawek szczepionki - zapowiedział premier Markus Söder po posiedzeniu rady ministrów kraju związkowego.

Söder dodał, że szczepionki mogłyby dotrzeć w lipcu. Poinformował, że w zakupie pośredniczyłaby firma Illertissen, producent szczepionek z siedzibą w Bawarii.

Decyzja władz Bawarii została podjęta w związku z przewidywanym w najbliższych miesiącach zmniejszeniem dostaw szczepionek. 

W ubiegłym tygodniu kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział zakup rosyjskiej szczepionki. W ramach umowy z Rosją szczepionki będą trafiać do Austrii między kwietniem a czerwcem.

Austria ma zamówić od Rosjan milion dawek szczepionki. Pierwsza partia - 300 tys. dawek zostanie wysłana w kwietniu. W maju Rosjanie maja wysłać pół miliona dawek, a w czerwcu 200 tysięcy.


Do tej pory Sputnika V dopuszczono w 58 krajach. Szczepionkę kupiły dwa państwa Unii Europejskiej, Węgry i Słowacja. Na Węgrzech preparat jest stosowany, na Słowacji decyzja premiera Igora Matovič o zamówieniu dawek bez wiedzy koalicjantów doprowadziła do kryzysu rządowego.

Na niedawnym szczycie Rady Europejskiej Sebastian Kurz przekonywał do dokonania korekty w systemie dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19 w UE.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Na początku marca kanclerz oświadczył, że Austria, Dania i Izrael będą współpracować na rzecz produkcji szczepionki przeciw mutacjom koronawirusa SARS-CoV-2 i wspólnie badać opcje leczenia chorych na COVID-19 pacjentów. - Nie powinniśmy być uzależnieni wyłącznie od UE przy produkcji szczepionej drugiej generacji - mówił.

Opozycja krytykuje kanclerza za to, że kierowany przez niego rząd nie kupił tylu dawek szczepionek, ile mógłby w ramach systemu w UE. Kurz odpierał zarzuty twierdząc, że nie wiedział o szczegółach uzgodnień, a decyzję podejmował delegowany przedstawiciel Austrii, który został już odwołany.