fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Austria chce się uniezależnić od UE w kwestii szczepionek przeciw COVID

AFP
Austria i Dania mają wspólnie z Izraelem produkować szczepionki drugiej generacji przeciw COVID-19 - wynika z zapowiedzi austriackiego kanclerza.

Kanclerz Sebastian Kurz oświadczył, że Austria, Dania i Izrael będą współpracować na rzecz produkcji szczepionki przeciw mutacjom koronawirusa SARS-CoV-2 i wspólnie badać opcje leczenia chorych na COVID-19 pacjentów.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Co dziesiąty zakażony pacjent podłączony do respiratora
Ponad tysiąc zakażeń w jednym województwie

Zdaniem austriackiego kanclerza, choć decyzja, by Unia Europejska zamawiała szczepionki przeciw COVID dla państw członkowskich była co do zasady słuszna, to Europejska Agencja Leków (EMA) zbyt opieszale dopuszczała szczepionki do użytku i zbyt nieśmiało krytykowała opóźnienia dostaw na unijny rynek ze strony producentów.

"Dlatego musimy przygotować się na kolejne mutacje (wirusa) i nie powinniśmy być uzależnieni wyłącznie od UE przy produkcji szczepionej drugiej generacji" - stwierdził Kurz.

Czytaj także:
Wzrost liczby pacjentów z COVID-19. Kraska: Sytuacja jest bardzo poważna
Niedzielski: Wśród lekarzy nie widać trzeciej fali. Wpływ szczepień

W tym tygodniu kanclerz Austrii i premier Danii Mette Frederiksen mają udać się do Izraela, by zapoznać się ze szczegółami tamtejszego programu szczepień przeciw COVID-19.

Powołując się na opinie ekspertów Sebastian Kurz ocenił, że w Austrii trzeba będzie zaszczepić dwie trzecie populacji, czyli 6 mln osób rocznie.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA