Europejska Agencja Leków wydała komunikat w sprawie szczepionki AstraZeneca. Stwierdzono, że jest możliwy związek między rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi a szczepionką Vaxzevria (poprzednia nazwa AstraZeneca). Podkreślono jednocześnie, że w przypadki przyjęcia szczepionki, stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny.

Po ogłoszeniu rekomendacji, władze Belgii postanowiły, że szczepionka będzie podawana wyłącznie osobom powyżej 55. roku życia. Ograniczenie to będzie obowiązywało przez miesiąc. Belgia była jednym z niewielu państw członkowskich UE, które wcześniej nie ograniczyły stosowania szczepionki.

W środę nowe zalecenia ogłosił również rząd Włoch. Szczepionka AstraZeneca będzie podawana tylko osobom powyżej 60. roku życia.

Decyzję w tej sprawie podjął minister zdrowia Roberto Speranza po konsultacji z ekspertami. Poinformowano, że osoby, które przyjęły pierwszą dawkę, może przystąpić do otrzymania drugiej. Urzędnicy powiedzieli, że rząd zaleca, aby produkt był unikany przez osoby poniżej 60. roku życia, ale nie zakazuje go.

- Każdy, kto chce się zaszczepić AstraZeneca, może to zrobić - przekazano.

Włochy pierwotnie ograniczyły szczepionkę AstraZeneca do osób poniżej 65. roku życia, ponieważ badania wykazały, że oferuje ona mniejszą ochronę przed niż inne szczepionki. 8 marca Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że może być ona również podawana osobom powyżej 65. roku życia.