WHO oceniło w poniedziałek, że tzw. indyjski wariant koronawirusa SARS-CoV-2, B.1.617 jest tzw. wariantem alarmowym w związku z prawdopodobną większą zakaźnością niż pierwotny szczep koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 329 942 zakażenia koronawirusem. Zmarło 3 876 chorych na COVID-19.

Łącznie, od początku epidemii w Indiach, wykryto w tym liczącym 1,3 mld mieszkańców kraju 22,99 mln zakażeń. Zmarło 249 992 chorych na COVID-19.

Z całego świata do Indii wysyłane są zbiorniki z tlenem i sprzęt medyczny, który ma wesprzeć indyjską ochronę zdrowia załamującą się w związku z gwałtownym napływem chorych na COVID-19 do szpitali.

W poniedziałek 11 osób zmarło w szpitalu w Tirupati, w stanie Andhra Pradesh, z powodu opóźnienia dostaw tlenu do szpitala - podały indyjskie władze.

W ostatnich dniach indyjskie władze alarmują, że u części chorych na COVID-19 pojawia się mukormykoza - rodzaj grzybicy pojawiające się zazwyczaj u osób przewlekle chorych z obniżoną odpornością. To rzadka przypadłość, która jednak może prowadzić do śmierci.

U osób, u których wystąpi mukormykoza pojawiają się objawy takie jak niewyraźne lub podwójne widzenie, bóle w klatce piersiowej, kłopoty z oddychaniem i odkasływanie krwi.