Loterie takie mają zachęcić do szczepień w związku z obawami, jakie wzbudzają w Azji nowe, bardziej zakaźne warianty koronawirusa - przede wszystkim wariant delta (B.1.1617.2 - wariant wykryty po raz pierwszy w Indiach).

W Tajlandii, w powiecie Mae Chaem, w prowincji Chiang Mai, gdzie większość mieszkańców stanowią hodowcy bydła, wśród zaszczepionych losuje się jałówki warte ok. 10 tysięcy batów (320 dolarów).

W tym tygodniu do rozlosowania jest 27 krów - władze podkreślają, że loteria zachęciła do rejestracji na szczepienia: w powiecie zarejestrowało się już ponad 50 proc. z 1 400 mieszkańców.

W Tajlandii, na 66 mln mieszkańców, zaszczepionych na COVID-19 co najmniej jedną dawką jest 4,76 mln osób.

W Hongkongu nagrodami dla zaszczepionych są vouchery na zakupy i nowe mieszkanie warte 10,8 mln dolarów hongkońskich (ok. 1,4 mln dolarów).

Niektóre firmy z Hongkongu oferują zaszczepionym płatne urlopy.

W Indonezji, w mieście Cipanas w prowincji Jawa Zachodnia, władze oferują każdemu seniorowi, który się zaszczepi, żywego kurczaka. Przekonują też, że szczepionki są halal (tzn. czyste, takie, które mogą przyjmować muzułmanie) - ponieważ wielu mieszkańców Indonezji obawia się m.in. tego, że szczepionki zawierają wieprzowinę.