Jako gest dobrej woli Radosław Sikorski przedstawił w piątek w Brukseli Siergiejowi Ławrowowi zniesienie polskiej blokady na rozpoczęcie rozmów o członkostwie Rosji w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – elitarnym klubie najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.
Ale Polska na razie nie znosi weta wobec negocjacji UE – Rosja w sprawie nowego dwustronnego porozumienia o partnerstwie i współpracy. – Polskie stanowisko pozostaje bez zmian, dopóki nie zmienią się fakty i nie zostanie wypełniony polski postulat – oznajmił szef MSZ. Chodzi o zniesienie rosyjskiego embarga na polskie mięso.
Sikorski rozmawiał też z Ławrowem o lokalizacji tarczy antyrakietowej. Poprzedni rząd traktował tę sprawę wyłącznie jako element relacji dwustronnych polsko-amerykańskich i nie konsultował się ani z UE, ani z Rosją. Od dwóch dni szef polskiej dyplomacji rozmawia o tym z wieloma politykami. W piątek do grupy rozmówców dołączyli minister czeski i rosyjski.
Sikorski podkreślał, że Rosja nie będzie współdecydowała o lokalizacji tarczy antyrakietowej, ale warto z nią rozmawiać. – Namawiał nas zresztą do tego amerykański rząd – powiedział. Jego słowa potwierdziła sekretarz stanu USA. – Naszym pragnieniem jest współpraca z Rosją w tej dziedzinie – oświadczyła Condoleezza Rice.
Na razie Ławrow mówił, że wolałby widzieć w Europie wielostronny system obrony przeciwrakietowej. Jakie dokładnie są obawy Rosji związane z tarczą amerykańską, dowiemy się jeszcze w tym roku. Do Warszawy z listą zastrzeżeń przyjedzie wiceminister Siergiej Kisliak.