Pekin ogłosił, że w mieście odnotowano sześć nowych przypadków zachorowań. Pięć z nich dotyczyło osób przybywających z Włoch, a jeden ze Stanów Zjednoczonych.

Wprowadzona 14-dniowa kwarantanna jest jednym z kilku ograniczeń dotyczących podróżowania wprowadzonych w całym regionie. Włądze chcą zapobiec gwałtownemu wzrostowi liczby zakażeń o charakterze transgranicznym.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem wszyscy pasażerowie przybywający do Pekinu z zagranicy muszą poddać się kwarantannie, w domu lub w wyznaczonym obiekcie, przez 14 dni.

Osoby przybywające w celach służbowych będą musiały zatrzymać się w wyznaczonych hotelach, gdzie zostaną przebadaniu. Nie będą mogli wyjechać, dopóki nie zostaną im zwrócone wyniki testów.

Do tej pory było odwrotnie. Na początku pandemii to Chiny i inne kraje azjatyckie borykały się z gwałtownym wzrostem liczby przypadków i wynikającymi z tego ograniczeniami podróży wprowadzonymi przez kraje i linie lotnicze na całym świecie. Część z tych zakazów nadal obowiązuje. 

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.