Już 799 przypadków koronawirusa w Polsce. Dziś 50 nowych

Do tej pory w Polsce potwierdzono dokładnie 799 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało o godz. 14.30 Ministerstwo Zdrowia.

Aktualizacja: 24.03.2020 13:34 Publikacja: 23.03.2020 23:01

Już 799 przypadków koronawirusa w Polsce. Dziś 50 nowych

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

We wtorek zmarła dziewiąta zarażona osoba. To - jak podał resort - „68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach”. „Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące” - dodano. Już wcześniej diecezja zamojsko-lubaczowska podała w mediach społecznościowych, że zmarły to ks. Henryk Borzęcki, od lat proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Białopolu.

Po godz. 14.30 poinformowano o 25 kolejnych przypadkach infekcji koronawirusem - u 10 osób z woj. małopolskiego, 8 z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. lubelskiego oraz 1 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego.

Wcześniej ministerstwo wydało dwa komunikaty. O 10.30 potwierdziło nowe przypadki z województw podkarpackiego (7 chorych) i warmińsko-mazurskiego (1 pacjent).

Przed godziną 9.00 resort zdrowia podał informacje o potwierdzeniu 17 przypadków COVID-19 w województwach: zachodniopomorskim i śląskim (po 5 chorych), lubuskim (3 osoby), opolskim (dwie) oraz pomorskim i wielkopolskim (po jednym pacjencie).

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460