W najkrwawszym w ciągu ostatnich dziesięciu lat ataku tego nieco już zapomnianego ugrupowania zginęło w piątek co najmniej 14 osób (12 żołnierzy i dwóch cywilów), a 17 – w tym pięcioletnie dziecko – zostało rannych. Nie wiadomo, jakie straty ponieśli napastnicy.
W niedostępnej dżungli, w rejonie doliny rzek Ene i Apurimac w południowo-wschodnim Peru, terroryści zaatakowali konwój złożony z czterech ciężarówek wojskowych, które przewoziły żołnierzy i cywilów do bazy w Cochabamba Grande. Mógł być to odwet Świetlistego Szlaku za ofensywę wojskową prowadzoną od sierpnia w okolicach słynących z plantacji krzewu koki przeciwko maoistom i handlarzom narkotyków, którzy zawarli dwa lata temu przymierze skierowane przeciwko siłom rządowym. Peru jest drugim po Kolumbii producentem liści koki służących do produkcji kokainy.
Konwój wpadł w zasadzkę zastawioną przez narkoterrorystów. Pod kołami jednej z ciężarówek wybuchła bomba, potem konwój został ostrzelany z broni automatycznej. Wojskowi nie pozostali dłużni napastnikom. Walki trwały kilka godzin. Oprócz ludzi wojsko straciło część uzbrojenia. „Ta godna ubolewania akcja dowodzi, że Świetlisty Szlak w dalszym ciągu przelewa krew bezbronnych ludzi, nie zważając, czy są wśród nich kobiety i dzieci” – oświadczyło dowództwo w specjalnie wydanym komunikacie.
Według Narodowej Komisji Prawdy i Pojednania powołanej w 2001 roku do zbadania jednego z najbardziej tragicznych rozdziałów historii Peru w latach 1980 – 2000 wojna Świetlistego Szlaku z rządem pochłonęła 70 tysięcy ofiar. Było wśród nich wielu Indian, których nie oszczędzała żadna ze stron konfliktu. Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso) to najbardziej radykalny ruch wywrotowy w Ameryce Łacińskiej. Gdy w latach 80. siał postrach w Peru, jego sympatycy mówili o zbiorowej zemście za hiszpańską konkwistę i podporządkowanie andyjskich chłopów interesom białych ludzi.
Ruch powstał na uniwersytecie w Ayacucho, jego założycielem był wykładowca filozofii Abimael Guzman, członek Komunistycznej Partii Peru. Guzman (ur. w 1934 roku w Limie) trzykrotnie przebywał w Chinach. Studiował marksizm i myśl Mao. W 1971 roku stworzył w Peru ruch maoistowski oparty na zbliżonej do ideologii Pol Pota koncepcji wojny ludowej. Miała się ona rozpocząć na wsi, a następnie przenieść do miast i doprowadzić do przejęcia władzy przez lud.