Do tej pory nie doszło do żadnego publicznego kontaktu między administracją Bidena a urzędnikami Korei Północnej.

Wypowiedź amerykańskiego wysłannika Sung Kima pojawiła się po tym, jak północnokoreański przywódca Kim Dzong Un w zeszłym tygodniu po raz pierwszy zareagował na niedawną rewizję podejścia Waszyngtonu do jego kraju, mówiąc, że Pjongjang musi przygotować się zarówno na "dialog, jak i konfrontację".

Administracja Bidena obiecała wcześniej "praktyczne, wyważone podejście". Waszyngton wciąż chce przekonać Kima do rezygnacji z broni nuklearnej i programów rakiet balistycznych.

- Wciąż mamy nadzieję, że KRLD pozytywnie odpowie na nasze kontakty i naszą ofertę spotkania w dowolnym miejscu i czasie bez warunków wstępnych - powiedział Sung Kim.

W zeszłym tygodniu Kim Dzong Un powiedział, że sytuacja żywnościowa w kraju jest "napięta", bijąc na alarm w kraju z obumarłym sektorem rolniczym, który od dawna walczy o brakami żywności, a obecnie znajduje się w narzuconej sobie izolacji, aby chronić się przed pandemią koronawirusa.

Państwowa telewizja KCTV poinformowała w niedzielę, że Kim i najwyżsi urzędnicy omówili "środki nadzwyczajne" w celu rozwiązania "obecnego kryzysu żywnościowego".

Korea Północna od dawna przekonuje, że nie odnotowano w kraju przypadku zakażenia koronawirusem - w co wątpią analitycy - ale zapłaciła wysoką cenę ekonomiczną za narzuconą przez siebie blokadę.

Handel z Chinami, gospodarczym kołem ratunkowym, został niemal całkowicie zablokowany, podczas gdy wszelka międzynarodowa pomoc napotyka na surowe ograniczenia.