Yuan Zhiming jest dyrektorem Laboratorium Biobezpieczeństwa w Instytucie. Zapewnia, że Instytut "nie ma intencji, ani możliwości, by tworzyć nowe koronawirusy".

"Ponadto nie ma żadnej informacji w genomie wirusa SARS-CoV-2 wskazujących, że został on stworzony przez człowieka" - dodał profesor Yuan w pisemnej odpowiedzi na pytania zadane przez agencję Reuters.

Większość naukowców uważa, że koronawirus SARS-CoV-2 ma pochodzenie odzwierzęce. Jego źródłem - według najpopularniejszych teorii - są nietoperze lub łuskowce.

Profesor Yuan podkreśla, że "ponad 70 proc. chorób zakaźnych ma pochodzenie odzwierzęce".

"W ostatnich latach obserwowaliśmy rosnące zagrożenie wynikające z bliskich kontaktów między ludźmi a dzikimi zwierzętami w związku ze zmianami klimatu i dalszą ekspansją ludzkości" - podkreślił prof. Yuan.

Chiński uczony odrzucił też teorie mówiące o tym, że wirus przypadkowo wydostał się z laboratorium. Jak podkreślił "zaawansowane laboratoria mają bardzo skomplikowane systemy bezpieczeństwa i ściśle przestrzegane procedury, które zapewniają bezpieczeństwo pracownikom i chronią otoczenie przed zakażeniem".

Jednocześnie prof. Yuan podkreślił, że nadal "nie ma odpowiedzi" na temat pochodzenia wirusa. "Śledzenie pochodzenia wirusa to trudne naukowe wyzwanie" - ocenił.