Teraz inne państwa członkowskie mają pół roku na składanie ewentualnych sprzeciwów co do tej rejestracji. Jeżeli w tym czasie nie wpłynie sprzeciw, obwarzanek będzie chroniony regulacjami UE.
- Cieszę się, że kolejny produkt z Małopolski trafi na unijną listę. Tradycyjne produkty są ważnym elementem budowania tradycji i tożsamości regionu – mówi Marek Nawara, marszałek województwa małopolskiego.
"Obwarzanek krakowski" jest tradycyjnym pieczywem, które niegdyś mogło być wypiekane tylko w okresie Wielkiego Postu tylko przez osoby wyznaczone przez cech piekarzy krakowskich. Polska nazwa specjału pochodzi od sposobu jego produkcji, czyli od obwarzania ciasta w podgrzanej wodzie.
Pierwsze wzmianki o wypieku obwarzanków na terenie Krakowa i okolic można znaleźć w rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi.
Cech piekarzy krakowskich w 1611 r. uchwalił natomiast laudum (uchwałę), która dawała mu prawo do decydowania o sprzedaży obwarzanków w obrębie miasta oraz dawała przywilej wyboru piekarzy, którzy mieli się tym zajmować.