Dworczyk odpowiedział w ten sposób na pytanie o zakup przez Ministerstwo Zdrowia masek za ok. 5 mln złotych od znajomego brata ministra Łukasza Szumowskiego. Jak się okazało maski te nie spełniają norm i nie mogą być stosowane jako środki ochronne dla pracowników ochrony zdrowia mających kontakt z koronawirusem.

Dworczyk podkreślał, że w momencie zakupu masek mieliśmy do czynienia z ekstraordynaryjną sytuacją. Jak mówił nadrzędną sprawą był interes obywateli, zapewnienie odpowiednich środków ochrony walczącym z koronawirusem.

- Dziś jeśli okazało się, że niektórzy oferujący te materiały byli nieuczciwi - państwo dochodzi swoich spraw w prokuraturze i w sądach - podkreślił Dworczyk.

Szef KRPM wyliczał też, że łącznie Polska zakupiła 200 mln sztuk różnego rodzaju sprzętu ochrony medycznej.

Pytany o datę wyborów prezydenckich szef KRPM odpowiedział, że rządzący chcieliby, aby wybory odbyły się 28 czerwca. - To ostatni termin, kiedy mogą odbyć się wybory w taki sposób, aby cały proces związany z wyborami zakończył się w terminie konstytucyjnym. Decyzję w tej sprawie podejmuje marszałek Sejmu - mówił.

Na pytanie dlaczego rząd nie opublikował jeszcze uchwały PKW, które byłoby podstawą dla marszałek Sejmu do ogłoszenia nowego terminu wyborów, Dworczyk odparł, że "prowadzone są jeszcze analizy związane z uchwałą". - Niedługo zostanie ona opublikowana - zapewnił.

Dworczyk był też pytany o najnowszy sondaż Kantar, w którym Andrzej Duda traci 20 punktów procentowych poparcia. Z sondażu wynika, że w II turze zmierzyłby się z Rafałem Trzaskowskim (18 proc.).

- My popieramy Andrzeja Dudę. Współpraca między prezydentem a rządem jest swzalenie ważna z punktu widzenia dobrego funkcjonowania państwa - podkreślił Dworczyk.

Szef KPRM zwrócił uwagę również na "niecodzienną sytuację" z kandydatem PO na prezydenta. - Jeszcze niedawno słyszeliśmy że kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była najlepszą, dziś słyszymy że najlepszą kandydaturą jest Trzaskowski - kiedy politycy PO mówią prawdę? To jest kompletnie niewiarygodne - ocenił.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM