Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek. Ponownie otwarte będą kina, teatry, filharmonie, baseny, siłownie, kluby fitness, solaria, salony masażu.

Dowiedz się więcej: IV etap odmrażania gospodarki. Otwarte będą kina i siłownie. Bez masek w otwartej przestrzeni

Jedną ze zmian jest zniesienie limitu osób w kościoła i miejscach sprawowania kultu religijnego. W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos. 

W wydanym w środę komunikacie abp Stanisław Gądecki wyraził „radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie”.

„W kontekście ogłoszonej dzisiaj decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem” - napisał przewodniczący KEP, przypominając o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa.

„Jednocześnie zachęcam księży biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze dzisiejsze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała” - dodał ab Gądecki.

Metropolita poznański zapowiedział też opublikowanie „w najbliższym czasie” komunikatu dotyczącego możliwości organizowania pielgrzymek.