Północnokoreańska agencja KCNA nie podaje szczegółów dotyczących tego, jakie błędy w walce z epidemią popełniono i w jaki sposób naraziły one mieszkańców kraju na niebezpieczeństwo.

Oficjalnie w Korei Północnej nie potwierdzono jak dotąd ani jednego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Na samym początku pandemii Korea Północna zamknęła granice. 

Kim zwołał posiedzenie Biura Politycznego Partii Pracujących Korei, by odnieść się do zaniedbania obowiązków przez niektórych członków partyjnej egzekutywy, w tym do niewdrożenia ważnych, długoterminowych działań antyepidemicznych - poinformowała KCNA.

"Wskazał, że czołowi urzędnicy, odpowiedzialnych za ważne sprawy państwowe zaniedbali wprowadzenie ważnych decyzji Partii... i to było kluczowe w wywołaniu wielkiego kryzysu jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa państwa i jego mieszkańców i pociągnęło za sobą groźne konsekwencje" - głosi raport KCNA.

Podczas posiedzenia Biura Politycznego wymieniono kilku jego członków, a także sekretarzy Komitetu Centralnego i urzędników kilku agencji państwowych - KCNA nie wskazuje jednak, czy zmiany te miały związek z sytuacją, o której mówił Kim.