Łukaszenko ostrzega: Te bachanalia się kończą

W dwudziestym dniu protestów po wyborach prezydenckich Aleksander Łukaszenko powiedział, że „te bachanalia się kończą i czas zająć się gospodarką”.

Aktualizacja: 28.08.2020 18:47 Publikacja: 28.08.2020 14:25

Łukaszenko ostrzega: Te bachanalia się kończą

Foto: fot. president.gov.by

Łukaszenko pytał, które przedsiębiorstwa w obwodzie witebskim działają na tym samym poziomie, co wizytowana przez niego fabryka sera. Stwierdził, że między przedsiębiorstwami państwowymi a prywatnymi nie powinno być różnicy i wszędzie powinno się pracować efektywnie, korzystać z nowoczesnych technologii, a co za tym idzie - osiągać wysokie wyniki. Zapowiedział , że zwróci na to szczególną uwagę. Jego zdaniem przedsiębiorstwa prywatne bardziej zaangażowały się w protesty na Białorusi, przez co ucierpiały finansowo.

Cytowany przez agencję BiełTA prezydent Białorusi porównał też sytuację na zachodnich granicach kraju z początkiem „wielkiej wojny ojczyźnianej”, jak w propagandzie radzieckiej i rosyjskiej określany jest okres II wojny światowej od rozpoczęcia niemieckiej operacji „Barbarossa” w 1941 roku.

„Prezydent dokonał analogii z sytuacją na początku Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, kiedy armia radziecka była uśpiona i ostatecznie nie była gotowa do odparcia agresji (Niemiec)” - pisze BiełTA. - Studiowałem dobrze historię i wiem to. Dlatego wyciągam wnioski. Dla mnie to (początek wojny - red.) była lekcja. Dlatego musiałem postawić połowę armii w stan pełnej gotowości bojowej i rozmieścić, otoczyć Grodno - mówił Łukaszenko.

Prezydent Białorusi odniósł się też do sytuacji, gdy był widziany z karabinem w ręku. Nazwał krytykę za to niesprawiedliwą i zapowiedział, że „nie będzie strzelał do Białorusinów”.

- Zaczynają nie krytykować, że biegam po ulicach z karabinem maszynowym i jestem gotów strzelać do swoich ludzi. Słuchajcie, nigdy nie wskazywałem na ludzi palcem przez ćwierć wieku, nie mówiąc już o strzelaniu - mówił. Jak podaje BiełTA, „Łukaszenka zaznaczył, że w tej sytuacji, na tle zagrożeń zewnętrznych, jest też zmuszony do zachowania pewnej rezerwy żołnierzy, biorąc pod uwagę sytuację społeczno-polityczną”.

Łukaszenka odniósł się również do komentarzy zwracających uwagę, że przed objęciem urzędu prezydenta w 1994 roku przysięgał na biało-czerwono-białą flagę (której używają protestujący), a nie obecnie obowiązującą czerwono-zieloną z ornamentami. - Nie trzeba mnie za to krytykować. Mądry człowiek powie: prezydent przestrzega prawa. Wtedy obowiązywała taka flaga - mówił. - Nie mogłem postąpić inaczej. Musiałem być prezydentem dla wszystkich i przestrzegać prawa. Tak właśnie zrobiłem - tłumaczył.

Biało-czerwono-biała flaga była oficjalną flagą Białoruskiej Republiki Ludowej w latach 1918-1919, a w latach 1991-1995 była obowiązującą flagą Republiki Białorusi. Zmieniono ją w 1995 roku ją po referendum, które zainicjował Łukaszenko.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467
Świat
Pościg myśliwców za odrzutowcem nad stolicą USA. Samolot się rozbił
Świat
Białoruś skarży zaporę na granicy z Polską. Powołuje się na konwencję dotyczącą środowiska
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 465
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463