W Pakistanie w tym roku zanotowano już 72 przypadki zachorowań na tę chorobę, w porównaniu z 58 w ubiegłym roku.

Pakistan jest jednym z trzech krajów ma świecie, gdzie choroba Heinego-Medina, powodująca kalectwo dzieci, jest schorzeniem endemicznym.

Światowa Organizacja Zdrowia podjęła wysiłek zaszczepienia małych Pakistańczyków przeciwko polio, ale sprzeciwy miejscowych bojowników, posuwających się do mordowania pracowników organizacji charytatywnych podających dzieciom lekarstwo, spowodowały, że przypadki zachorowań są coraz częstsze.

- Pakistan zgłosił 72 przypadki polio. Jest to najwyższa dotąd zanotowana liczba zachorowań, nawet w porównaniu z pozostałymi krajami, gdzie to schorzenie występuje - Nigerią i Afganistanem -  mówi Elias Durry, koordynator projektu eliminacji polio z ramienia WHO. -W 2013 roku w Nigerii zarejestrowano 50 przypadków, a w Afganistanie - zaledwie 9 - dodaje.

Wzrost zachorowań na polio w Pakistanie obrazuje też fakt, że w pozostałych krajach liczba ta znacząco spada. W ubiegłym roku bowiem w Nigerii zanotowano 31, a w Afganistanie - aż 110 przypadków.

Sześć przypadków odnotowano we wschodniej prowincji Pakistanu, Pendżabie, kolejnych sześć - w Sindh na południu, a dziesięć - w północno-zachodniej prowincji Khyber Pakhtunkhwa. Jednak największą liczbę zachorować zarejestrowano na obszarach podległych władzy plemiennej wzdłuż granicy z Afganistanem.

Pakistańscy talibowie zakazali szczepień przeciwko polio w Waziristanie, ponieważ ich zdaniem akcja szczepień była zakamuflowaną działalnością szpiegowską.

- Podczas naszej ostatniej kampanii zaszczepiliśmy 33 miliony dzieci. Ale także podczas tej samej kampanii 2,3 miliona dzieci nie otrzymało szczepionki z powodu zakazów religijnych - mówi Elias Durry.

Prawie 47 tysięcy dzieci nie zostało zaszczepionych, ponieważ sprzeciwili się temu rodzice.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

W sierpniu tego roku służby zdrowia ostrzegały przed poważnym zagrożeniem epidemią polio tylko w północno-zachodniej części Pakistanu, gdzie ponad 240 tysięcy dzieci nie zostało zaszczepionych z powodu zakazu talibów.

Polio stanowi też coraz poważniejsze zagrożenie dla małych Syryjczyków. W ciągu ostatniego miesiąca wirus, pochodzący najprawdopodobniej właśnie z Pakistanu, sparaliżował 13 dzieci w Syrii.

Pakistan walczy z polio