Koronawirus. Znaczny wzrost śmiertelności z powodu COVID-19 w Indiach

Liczba zgonów związanych z COVID-19 w Indiach wzrosła w czerwcu do rekordowego poziomu, po tym jak druga fala epidemii w Indiach osiągnęła swój szczyt na początku maja - wynika z danych przedstawianych przez indyjski resort zdrowia.

Aktualizacja: 06.07.2021 11:43 Publikacja: 06.07.2021 10:02

Koronawirus. Znaczny wzrost śmiertelności z powodu COVID-19 w Indiach

Foto: PAP/EPA

W kwietniu i maju wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, spowodowany pojawieniem się bardziej zakaźnego wariantu Delta (B.1.617.2), doprowadził do poważnego kryzysu indyjskiego systemu ochrony zdrowia.

W Indiach wykryto jak dotąd 29,75 mln zakażeń koronawirusem. W kraju zmarło 403 281 chorych na COVID-19.

Teraz Reuters pisze, w oparciu o dane przekazywane przez indyjskie władze stanowe oraz Ministerstwo Zdrowia, że wskaźnik śmiertelności z powodu koronawirusa (CFR) wzrósł z 1,26 proc. w październiku 2020 do 3 proc. w czerwcu tego roku. Oznacza to, że zgonem kończyło się 3 proc. wykrytych w kraju zakażeń koronawirusem.

Ogólnie wskaźnik śmiertelności z powodu COVID-19 jest w Indiach dość niski - i wynosi 1,31 proc. od początku epidemii w tym kraju. Władze Indii wskazują ten wskaźnik jako dowód na skuteczność swojej walki z epidemią.

Reuters zwraca też uwagę, że choć liczba wykrywanych w Indiach zakażeń spadła znacznie (do poziomu kilkudziesięciu tysięcy z ponad 400 tysięcy na początku maja) to liczba zgonów chorych na COVID-19 nie spada tak szybko. Zdaniem Christophe'a Z Guilmoto, demografa z Francuskiego Instytutu Badań nad Rozwojem w New Delhi, który bada śmiertelność z powodu COVID-19 w Indiach, "wariant Delta jest zarówno najbardziej zakaźnym, jak i najgroźniejszym wariantem jeśli chodzi o śmiertelność".

Jego zdaniem właśnie dlatego liczba zgonów chorych na COVID-19 nie spada tak szybko, jak liczba zakażeń wykrywanych w ciągu doby.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 654
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 653
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 652
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 651
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 650
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu