Podczas inspekcji jednostki chińskiej piechoty morskiej w Chaozhou, prezydent Xi miał powiedzieć żołnierzom, by "utrzymywali stan wysokiej gotowości" i wezwał ich do tego, by byli "absolutnie lojalni i absolutnie niezawodni".

- Musicie skupić swoje myśli i swoją energię na przygotowaniach do wojny - mówił Xi, cytowany również przez dziennik chińskiej armii.

Prezydent dodał, że marines muszą realizować "ważną powinność" polegająca na obronie "suwerenności, integralności terytorialnej, interesów na morzach i poza granicami kraju".

Xi Jinping podkreślił, że przywództwo Komunistycznej Partii Chin nad armią musi być utrzymane.

Prezydent Chin apelował też o pielęgnowanie ducha walki, który sprawia, że żołnierze "nie boją się trudu, ani śmierci" z "żywotnością i energią tygrysa".

CNN zauważa, że Xi Jinping odwiedził bazę wojskową w czasie, gdy napięcie między Chinami a USA utrzymuje się na najwyższym poziomie od dekad - źródłem napięć jest stosunek obu państw do Tajwanu oraz krytyka ze strony administracji Donalda Trumpa pod adresem Chin za sposób zarządzania epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 przez Pekin.

W poniedziałek Biały Dom poinformował Kongres, że zamierza sprzedać Tajwanowi trzy nowoczesne systemy uzbrojenia, w tym M142 HIMARS (system artylerii rakietowej wysokiej mobilności).

MSZ Chin wezwał już USA, by "natychmiast wycofały się z planów sprzedaży broni Tajwanowi" i "zerwali wszystkie więzi wojskowe" łączące Waszyngton z Tajpej.

Chiny traktują Tajwan jak swoją zbuntowaną prowincję. Pekin nigdy nie wyrzekł się prawa do przywrócenia kontroli nad wyspą przy użyciu siły. W ostatnich miesiącach aktywność wojskowa Chin wokół Tajwanu znacznie wzrosła.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ