Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Andrzeja Dudy zaoferował Polsce pomoc w walce z epidemią koronawirusa. "Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają swoich granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać" - przekonywał.

W odpowiedzi Duda zapewnił, że "Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii Covid-19".

O udzielenie wsparcia Śląskowi zaapelował do prezydenta Niemiec europoseł Łukasz Kohut. 

"Z wielką radością przyjąłem informację o możliwości pomocy medycznej dla Polski, oferowanej przez Pański kraj — Niemcy - w walce z pandemią koronawirusa. Sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest krytyczna. Dobowe przyrosty zachorowań, aktualnie na poziomie ponad 20 tysięcy zakażeń, spowodowały w niektórych regionach całkowity paraliż służby zdrowia. Brakuje miejsc na oddziałach ratunkowych, wykwalifikowanego personelu oraz specjalistycznego sprzętu, mogącego uratować ludzkie życie" - napisał europoseł.

"Widząc brak realnego zainteresowania ze strony Prezydenta RP Andrzeja Dudy na ofertę pomocy zawartą w Pańskim liście, w obliczu tej kryzysowej sytuacji oraz mając na uwadze życie mieszkanek i mieszkańców śląska i całego województwa śląskiego, z którego to regionu pochodzę i który reprezentuję z dumą w Parlamencie Europejskim, chcę prosić Pana o pomoc w zakresie dostawy specjalistycznego sprzętu medycznego i wsparcia personelu medycznego" - czytamy w liście.

Kohut apeluje również "o możliwość transportu części pacjentów wymagających natychmiastowej opieki medycznej do ośrodków zlokalizowanych na terenie Republiki Federalnej Niemiec".

"Nie mam żadnych wątpliwości, że dodatkowa pomoc jest nam w tej chwili niezbędna" - przekonuje europoseł.