W Rosji rozbił się Ił-76. Rosjanie: Na pokładzie jeńcy. Ukraińcy: Na pokładzie pociski (WIDEO)

Samolot przewożący 65 ukraińskich jeńców wojennych rozbił się w obwodzie biełgorodzkim w Rosji - podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Z kolei według Sił Zbrojnych Ukrainy, na pokładzie maszyny były pociski S-300 - przekazała agencja Ukrinform. Strona rosyjska podała, że wszyscy na pokładzie zginęli.

Aktualizacja: 25.01.2024 12:52 Publikacja: 24.01.2024 10:47

Samolot Ił-76 (fot. ilustracyjna)

Samolot Ił-76 (fot. ilustracyjna)

Foto: Pavel Adzhigildaev, CC BY-SA 3.0 GFDL 1.2, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 700

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej w środę po godz. 10:00 czasu polskiego wydało komunikat o katastrofie samolotu transportowego Ił-76 rosyjskich sił powietrznych.

Miejsce katastrofy samolotu Ił-76 w obwodzie biełgorodzkim

Miejsce katastrofy samolotu Ił-76 w obwodzie biełgorodzkim

PAP

"W dniu 24 stycznia br. około godziny 11:00 czasu moskiewskiego, podczas wykonywania zaplanowanego lotu, samolot IŁ-76 rozbił się w obwodzie biełgorodzkim" - czytamy w komunikacie.

Rosja. Katastrofa samolotu, który miał przewozić jeńców z Ukrainy

Według resortu kierowanego przez Siergieja Szojgu, na pokładzie maszyny znajdowało się 65 pojmanych przez Rosjan żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy byli przewożeni do obwodu biełgorodzkiego w celu dokonania wymiany, a także sześciu członków załogi i trzy osoby eskorty.

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że na miejsce katastrofy samolotu poleciała komisja rosyjskich sił powietrznych, która ma za zadanie ustalić przyczyny wypadku.

Czytaj więcej

Rosja wróci do rozwiązań z czasów Józefa Stalina?

Jak dotąd brak potwierdzonych szczegółów dotyczących okoliczności katastrofy. W mediach społecznościowych opublikowane zostało nagranie, które ma przedstawiać ostatnie chwile lotu rosyjskiego samolotu. Do katastrofy doszło w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą. Tuż po godz. 12:00 czasu polskiego gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że wszyscy na pokładzie samolotu Ił-76 zginęli.

O komentarz do sprawy proszony był na konferencji prasowej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Nie mogę udzielić komentarza, to dość nowa, świeża informacja. Teraz się tym zajmiemy. Nie mogę teraz nic powiedzieć - oświadczył.

Agencja z Ukrainy: Na pokładzie samolotu Ił-76 były pociski do systemu S-300

Pojawiły się inne informacje dotyczące tego, co znajdowało się na pokładzie samolotu. Ukraińska agencja Ukrinform powołując się na źródło w Siłach Zbrojnych Ukrainy podała, że rosyjski Ił-76, który rozbił się w obwodzie biełgorodzkim, przewoził rakiety systemu obrony powietrznej S-300.

Czytaj więcej

Bóbr dalekiego zasięgu, czyli czym Ukraińcy bombardują Rosję

Przedstawiciel obwodowych służb ratunkowych powiedział rosyjskiej agencji TASS, że na miejsce katastrofy samolotu Ił-76 udały się załogi karetek pogotowia. Na miejscu są także strażacy oraz funkcjonariusze policji.

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow informował wcześniej, że w rejonie koroczańskim obwodu doszło do incydentu. Gładkow przekazał, że na miejscu zdarzenia pracuje zespół dochodzeniowo-śledczy i że są tam także przedstawiciele Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Szef rosyjskiej komisji obrony: Samolot Ił-76 został zestrzelony

Przewodniczący komisji obrony rosyjskiej Dumy Państwowej Andriej Kartapołow odniósł się do sprawy samolotu na posiedzeniu plenarnym rosyjskiego parlamentu.

- Ukraińskie kierownictwo doskonale wiedziało o zbliżającej się wymianie, było informowane, w jaki sposób jeńcy zostaną przewiezieni, ale samolot IŁ-76 został zestrzelony przez trzy pociski rakietowe systemu rakiet ziemia-powietrze Patriot lub (powietrze-powietrze - red.) IRIS-T niemieckiej produkcji, eksperci to ustalą - powiedział Kartapołow.

Według niego, na pokładzie maszyny, która uderzyła w ziemię, było 65 jeńców wojennych - ukraińskich żołnierzy. - Obok leciał drugi samolot Ił-76, który przewoził jeszcze około 80 jeńców wojennych, ale zdążył zawrócić - oświadczył Kartapołow.

Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że zabiła francuskich najemników na Ukrainie, wzywa ambasadora

Wcześniej portal "Ukraińska Prawda" podawał, że według jego źródeł w Siłach Zbrojnych Ukrainy, samolot Ił-76 został zestrzelony przez ukraińskie wojsko. Potem redakcja wycofała informację o udziale sił ukraińskich w zestrzeleniu maszyny.

Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja) poinformowała po katastrofie, że lotnisko w Biełgorodzie oraz dziesięć innych portów lotniczych w środkowej i południowej Rosji zostało tymczasowo zamkniętych.

Po godz. 13:00 Ministerstwo Obrony Rosji podało, że samolot Ił-76 został trafiony przez ukraińskie siły zbrojne. Według resortu kierowanego przez Siergieja Szojgu, pociski przeciwlotniczego systemu rakietowego wystrzelono w obwodzie charkowskim. "Środki radarowe rosyjskich sił zbrojnych zaobserwowały wystrzelenie dwóch ukraińskich pocisków rakietowych" - podano.

Andrij Jusow, przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy powiedział, że na 24 stycznia rzeczywiście zaplanowana była wymiana jeńców między Rosją a Ukrainą, ale obecnie wymiana ta nie odbywa się. Ukraiński wywiad sprawdza doniesienia, jakoby na pokładzie samolotu Ił-76, który rozbił się w obwodzie biełgorodzkim, byli — jak podają Rosjanie — ukraińscy jeńcy, którzy mieli brać udział w wymianie.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 776
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 775