Nie żyje była pierwsza dama USA Rosalynn Carter

W wieku 96 lat zmarła Rosalynn Carter, małżonka byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera.

Publikacja: 19.11.2023 21:44

Jimmy Carter i Rosalynn Carter, była para prezydencka USA

Jimmy Carter i Rosalynn Carter, była para prezydencka USA

Foto: Frazer Harrison / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

O śmierci Rosalynn Carter poinformowało Carter Center - organizacja charytatywna założona przez męża zmarłej, byłego prezydenta USA.

Według tego źródła, była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych zmarła w otoczeniu najbliższych w swoim domu w Plains w stanie Georgia.

Czytaj więcej

Jimmy Carter pod opieką hospicyjną

Jimmy Carter wspomina zmarłą żonę

Rosalynn Carter i Jimmy Carter byli małżeństwem przez 77 lat. "Rosalynn była moją równorzędną partnerką we wszystkim, co kiedykolwiek osiągnąłem" - oświadczył były prezydent USA.

"Dawała mi cenne wskazówki i otuchę, kiedy tego potrzebowałem. Dopóki Rosalynn była na świecie, zawsze wiedziałem, że ktoś mnie kocha i wspiera" - dodał Jimmy Carter.

W piątek Carter Center ogłosiło, że była pierwsza dama USA znalazła się pod opieką hospicyjną. W maju u Rosalynn Carter zdiagnozowano demencję. W lutym Centrum Cartera informowało, że były prezydent po serii "krótkich pobytów szpitalnych" będzie pod opieką hospicyjną. Jak zaznaczono, 98-letni wówczas Jimmy Carter chciał spędzić czas, który mu pozostał w domu, z rodziną, zamiast poddawać się "dodatkowym interwencjom medycznym".

Jimmy Carter to 39. prezydent USA, pełnił funkcję w latach 1977-1981. W wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 1980 r. Carter przegrał walkę o reelekcję z kandydatem Partii Republikańskiej Ronaldem Reaganem. Reagan zdobył wówczas 489 głosów elektorskich i wygrał w 44 stanach, Carter zapewnił sobie głosy 49 elektorów, zwyciężył w sześciu stanach i w Waszyngtonie (Dystrykcie Kolumbii).

Po tym, jak Jimmy Carter przestał pełnić funkcję prezydenta, była pierwsza para podróżowała do zapalnych miejsc na świecie, jak Kuba, Sudan czy Korea Północna, obserwowała wybory oraz udzielała się w walce z chorobami tropikalnymi. W 2022 r. Jimmy Carter został nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla.

"Stalowa Magnolia"

Jako pierwsza dama, Rosalynn Carter koncentrowała się na próbach reformy opieki nad osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne. Na jej wniosek prezydent złożył projekt powołania Komisji Zdrowia Psychicznego, która uchwałą Kongresu została utworzona w 1980 roku. Rosalynn Carter opowiadała się też za zwiększeniem liczby kobiet w publicznej administracji.

W związku ze swym zaangażowaniem podczas kampanii wyborczej, żona Jimmy'ego Cartera zyskała w prasie przydomek "Stalowa Magnolia".

W 1999 r. Jimmy i Rosalynn Carterowie zostali przez prezydenta Billa Clintona uhonorowani najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym - Prezydenckim Medalem Wolności. Clinton mówił, że była para prezydencka "uczyniła więcej dobrego dla większej liczby ludzi w większej liczbie miejsc niż jakakolwiek inna para na Ziemi".

W 2015 r. Jimmy Carter pytany, z jakiego osiągnięcia jest najbardziej dumny, odparł, że ze ślubu z Rosalynn. - To szczyt mojego życia - mówił.

Urodzona w 1927 r. Eleanor Rosalynn Smith i starszy o trzy lata Jimmy Carter poznali się w miejscowości Plains w Georgii, w której oboje przyszli na świat. Para wzięła ślub 7 lipca 1946 r. Jimmy i Rosalynn Carterowie mieli trzech synów - Jacka, Jamesa III i Donnela - oraz córkę Amy.

- Rosalynn stanowiła fundament całej mojej radości z życia - mówił w 2015 r. w wywiadzie dla CNN Jimmy Carter. - Najlepiej jest wybrać odpowiednią kobietę - i mnie się to udało - dodał.

O śmierci Rosalynn Carter poinformowało Carter Center - organizacja charytatywna założona przez męża zmarłej, byłego prezydenta USA.

Według tego źródła, była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych zmarła w otoczeniu najbliższych w swoim domu w Plains w stanie Georgia.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 879
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 873
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 872
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 870
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 869