Niemcy do imigrantów: Integracja lub powrót

Rząd chce nałożyć na imigrantów wiele obowiązków, w tym zamieszkania we wskazanym miejscu.

Aktualizacja: 30.03.2016 06:58 Publikacja: 29.03.2016 19:16

Syryjskie dzieci przed schroniskiem dla uchodźców w Clausnitz w Saksonii

Syryjskie dzieci przed schroniskiem dla uchodźców w Clausnitz w Saksonii

Foto: AFP, Jens Schlueter

Jak twierdzi szef MSW Thomas de Maiziere (CDU), już w maju gotowy będzie projekt kolejnej zmiany prawa azylowego. Kto będzie unikał nauki języka niemieckiego lub pracy, ten nie będzie mógł liczyć na uzyskanie zgody na stały pobyt. To po trzech latach. Tyle czasu mają imigranci na udowodnienie, że chcą się integrować.

Niewykluczone, że brak postępów w zdobywaniu wiedzy językowej i zawodowej w Niemczech skutkować będzie sankcją w postaci redukcji zasiłków, jakie otrzymują od chwili przybycia. Początkowo są to zasiłki o charakterze materialnym, a po rozpatrzeniu wniosków azylowych także zasiłki finansowe. Dla osoby samotnej kieszonkowe wynosi 140 euro miesięcznie. Co ważniejsze, sankcje tego rodzaju grozić będą ojcom rodzin, którzy będą zabraniać swym żonom czy córkom uczestnictwa w zajęciach integracyjnych.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1208
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1207
Świat
Podcast „Rzecz o geopolityce”: Turcja mocarstwem? A jakie ambicje ma Polska?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1206
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Świat
Ramesh Viswashkumar, jedyny ocalały pasażer Boeinga 787-8. Media spekulują, jak udało mu się przeżyć