Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 341

Kiedy samochód ambasadora podjechał pod MSZ, protestujący przywitali ją okrzykami „Ameryka to kraj terrorystów”.

Kilkadziesiąt młodych osób uczestniczących w proteście trzymało plakaty ze sloganami: "Stany Zjednoczone sponsorują terroryzm”, "Siejecie śmierć” i "Przestańcie zarabiać na czyimś smutku”.

Tracy nie zareagowała na protesty. W ministerstwie przebywała około pół godziny, a po wyjściu z budynku odmówiła rozmowy z dziennikarzami.

Jak podaje propagandowa agencja informacyjna RIA Nowosti, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział Tracy, że oczekuje od niej przestrzegania zasady nieingerencji w sprawy wewnętrzne Rosji.

Ambasada USA z kolei przekazała, że „ambasador Tracy koncentruje się na utrzymywaniu dialogu między naszymi stolicami w czasie bezprecedensowych napięć, ochronie interesów obywateli USA przetrzymywanych w Rosji oraz wspieraniu więzi między narodami amerykańskim i rosyjskim”.

Lynne Tracy została mianowana ambasadorem USA w Rosji pod koniec zeszłego roku. Została pierwszą kobietą w historii na tym stanowisku. Tracy mówi po rosyjsku i pracowała już w Moskwie – w latach 2014-2017 była zastępcą szefa misji dyplomatycznej.