Cytowany w komunikacie Departamentu Obrony wysoki rangą urzędnik powiedział na konferencji w Pentagonie, że najnowszy pakiet będzie zawierał sprzęt o łącznej wartości ok. 270 mln dol., w tym cztery wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS (łącznie Ukraina będzie ich miała 16), cztery wozy dowodzenia, broń przeciwpancerną i inne wyposażenie, a także 36 tys. sztuk amunicji kalibru 105 mm. Przedstawiciel Departamentu Obrony oświadczył, że chodzi o pociski do przekazanych przez Wielką Brytanię haubic.

W ramach programu wsparcia Stany Zjednoczone kupią u producentów i przekażą Ukrainie do 580 dodatkowych bezzałogowych statków powietrznych typu Phoenix Ghost.

Czytaj więcej

Komisje Sejmu i Bundestagu: Rosja nie może wygrać tej wojny

- Ukraińcy doskonale wykorzystują system Phoenix Ghost - powiedział cytowany w komunikacie oficjel. Dodał, że USA będą w stanie zapewnić stałe dostawy tych dronów Ukrainie od sierpnia.

Według przedstawiciela Pentagonu, rosyjskie postępy na Ukrainie są powolne i kosztowne, a morale rosyjskich sił słabnie. - Widzimy coraz więcej oznak problemów z dyscypliną i morale w rosyjskiej armii - ocenił urzędnik dodając, że doniesienia mówią o przypadkach dezercji i odmowy walki.