Reklama
Rozwiń

Skąd się wziął koronawirus? Zespół z WHO odwiedzi Chiny

WHO poinformowała w czwartek, że Chiny zgodziły się przyjąć międzynarodowy zespół badaczy, którzy będą próbowali ustalić dokładne pochodzenie koronawirusa SARS-CoV-2. Na konferencji prasowej mówił o tym Babatunde Olowokure, przedstawiciel organizacji.

Aktualizacja: 17.12.2020 06:13 Publikacja: 17.12.2020 05:09

Skąd się wziął koronawirus? Zespół z WHO odwiedzi Chiny

Foto: AFP

arb

Olowokure poinformował, że WHO prowadziła rozmowy w Pekinie na temat tego, które miejsca w Państwie Środka odwiedzą przedstawiciele zespołu.

- Jak rozumiemy Chiny przyjmą międzynarodowy zespół. Jego wizyta ma nastąpić na początku stycznia - dodał przedstawiciel WHO.

W środę przedstawiciel WHO w rozmowie z Reutersem poinformował, że międzynarodowa misja badaczy pod przewodnictwem WHO ma przybyć do Chin w pierwszym tygodniu stycznia.

Zadaniem zespołu będzie zbadanie pochodzenia koronawirusa SARS-CoV-2. Podejrzewa się, że wirus przeniósł się od zwierzęcia na człowieka za pośrednictwem innego zwierzęcia.

Do pierwszego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 doszło najprawdopodobniej w Chinach, choć nie jest pewne czy miało to miejsce w Wuhan, gdzie pojawiło się pierwsze duże ognisko koronawirusa na świecie.

USA oskarżają Chiny o to, że w pierwszej fazie epidemii ukrywały skalę problemu. Waszyngton wzywał WHO do "transparentnego" dochodzenia wyjaśniającego w tej sprawie.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1224
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1223
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1221
Świat
Podcast „Rzecz o geopolityce”: NATO przeciw Rosji. Kosmiczna Polska i chińskie zakupy
Świat
Niezależny raport: Liczba ofiar wojny w Strefie Gazy przekracza 80 tysięcy