Kwota 50 mln dolarów australijskich (35 mln USD) zostanie w ciągu 4 lat przeznaczona na przywrócenie siedlisk koali, szkolenia w leczeniu i opiece nad torbaczami oraz na badania nad ich zdrowiem.
Czytaj więcej
Australijskie władze oskarżyły właściciela plantacji i dwie firmy o ponad 250 przypadków okrucieństwa wobec zwierząt w związku ze śmiercią dziesiątek koali w stanie Wiktoria. Łącznie postawiono im 126 zarzutów.
Szacuje się, że zaledwie od 2018 roku populacja sympatycznych torbaczy, drugiego obok kangurów najbardziej znanego symbolu Australii, populacja tych sympatycznych torbaczy zmalała o 30 procent.
Głównymi przyczynami tego zjawiska są pożary buszu i susze, które znacząco zmniejszają tereny zamieszkiwane przez koale.
Ponadto gatunek ten jest atakowany przez chlamydie, które powodują ślepotę i bezpłodność tych zwierząt.
Czytaj więcej
Z badań, które przeprowadziła organizacja pozarządowa WWF wynika, że niemal trzy miliardy koali, kangurów i innych zwierząt zginęło lub utraciło siedliska w wyniku pożarów buszu, które miały miejsce w 2019 i 2020 roku.
Obecnie na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) koale uznaje się za gatunek "wrażliwy" Według IUCN na wolności żyje od 100 tys. do 500 tys. koali, ale według
Australian Koala Foundation, po katastrofalnych pożarach buszu w 2019 roku ta liczba jest znacznie niższa.