Podczas mszy na placu Św. Piotra papież Franciszek kanonizował Matkę Teresę z Kalkuty. Na kanonizację "matki ubogich" przybyło około 100 tys. osób. Gdy papież ogłosił ją świętą na wypełnionym placu Świętego Piotra rozległy się brawa. 

Kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty odbyła się na dzień przed dziewiętnastą rocznicą jej śmierci. Założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla (1979) została beatyfikowana sześć lat po śmierci, w 2003 roku przez Jana Pawła II. Jej droga do świętości była wyjątkowo krótka.

Cud uznany za jej wstawiennictwem został uznany przez Franciszka w grudniu 2015 roku. Dotyczy on uzdrowienia 35-letniego Brazylijczyka z ciężkiej choroby mózgu w 2008 roku.

"Młodym Polakom, którzy przyjechali do Azji, dawała taką wskazówkę: każdy człowiek chce kochać i być kochanym. Największą chorobą współczesnego świata nie jest trąd lub gruźlica, ale brak miłości" - wspomina Matkę Teresę ksiądz Ryszard Halwa z Fundacji S.O.S. Obrony Życia Poczętego w rozmowie z Polskim Radiem.

Albanka Matka Teresa, Ganxhe Bojaxhiu, urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w Skopje. W 1928 roku wstąpiła do zakonu sióstr Matki Bożej Loretańskiej i pracowała tam jako nauczycielka. Podjęła potem pracę i posługę w Kalkucie, gdzie pozostała do końca życia. 1948 roku dostaje zgodę od papieża i na polecenie Chrystusa opuszcza swój zakon. W 1950 roku założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości, które z biegiem lat rozszerzyło działalność na cały świat. Przez prawie pół wieku prowadziła domy dla umierających, dla chorych na trąd, ubogich i sierot. W 1979 roku Matka Teresa dostała za swoją działalność Pokojową Nagrodę Nobla. Zmarła w 1997 roku.

Dziś ponad cztery tysiące jej sióstr pracuje na całym świecie. W Polsce zakonnice mają pięć domów. Matka Teresa założyła jeszcze cztery inne zgromadzenia: Ojców Misjonarzy Miłości, Braci Misjonarzy Miłości, Kontemplacyjne Siostry Misjonarki Miłości i Kontemplacyjni Misjonarze Miłości.