Decyzją rządu Mateusza Morawieckiego okres obowiązywania ograniczeń praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej został przedłużony do końca stycznia. Czy nadszedł czas na luzowanie obostrzeń?

- Trudne pytanie, a jeszcze trudniejsza odpowiedź - powiedział w RMF FM główny doradca szefa rządu ds. walki z epidemią koronawirusa. - Jeszcze nie, aczkolwiek już zaczęliśmy - dodał, wspominając o tym, że uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych mogli wrócić do klas.

Na uwagę, że Polacy - w tym przedsiębiorcy - mają już dosyć restrykcji i nie stać ich na dłuższe czekanie na zluzowanie obostrzeń, a rząd mówi "jeszcze poczekajcie", prof. Andrzej Horban odparł: - Myślę, że dokładnie to samo w tym momencie należy powiedzieć: jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy, bo cały nas wysiłek przez rok czyniony, potężny, w końcu demolujący w zasadzie życie społeczne może wziąć w łeb.

- Mamy już szczepionkę, ale w ilościach jeszcze niewystarczających przynajmniej dla tej grupy najbardziej wrażliwych - dodał.

- Po co w ogóle jest czyniony ten cały nieszczęsny lockdown albo też ograniczenia? Chodzi o to, żeby ochronić ludzi, którzy są najstarsi, którzy mają największe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby - mówił Horban.

"Nie szwendajmy się bez powodu"

W listopadzie rząd przedstawił progi zakażeń, którymi miał się kierować w łagodzeniu lub zaostrzaniu restrykcji. Plan ten nie jest realizowany, choć średnia dzienna liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 liczona na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni spadła poniżej 15.

- To jest ten czas, kiedy możemy rozmawiać na temat tzw. luzowania (obostrzeń) - powiedział Horban.

- Nie dokręcamy śruby, no nie ma u nas godziny policyjnej, jak jest chociażby w zaprzyjaźnionym kraju zachodnim - mówił.

Pytany, co by powiedział premierowi, gdyby został przez szefa rządu zapytany, które obostrzenia najpierw złagodzić, prof. Andrzej Horban odparł, że "właśnie dyskutujemy na ten temat".

- Przede wszystkim wydaje się, że najpierw należy otworzyć szkoły, dlatego że dzieci, nawet jeżeli chorują to w sposób łagodny - dodał.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Co z nauczycielami? - Nauczyciel też jest w miarę zdrowy, to nie jest osoba 80-letnia - stwierdził Horban.

Jego zdaniem, przez najbliższe 2-4 miesiąca należy "bardzo chronić osoby starsze, osoby, które mają choroby towarzyszące".

- Prośba jest taka: (...) nośmy te maski, nawet przyzwoitej jakości, nie szwendajmy się bez powodu tam, gdzie nie potrzeba, nie chodźmy do staruszków, bo jeżeli będziemy chodzili to będziemy mieli taki efekt jaki teraz mamy, znaczy umierają starsze osoby, które zostały zakażone w okresie świątecznym - oświadczył doradca premiera.

"Kupić sobie hantle"

Dopytywany o otwarcie szkół Horban powiedział, że jest to "najbezpieczniejsze z punktu widzenia transmisji wśród ludzi". - Do restauracji też można wrócić, bo jednak tam ci staruszkowie nie chodzą z reguły, ale to troszeczkę jeszcze. Trudno jeść bez maski - dodał.

W RMF FM doradca szefa rządu został też zapytany o kwestię ponownego otwarcia siłowni.

- Nie wiem, co się wszyscy do tych siłowni przyczepili. Jeżeli ktoś uprawia sport, to równie dobrze może uprawiać na świeżym powietrzu, kupić sobie hantle za parę groszy w domu i poćwiczyć - oświadczył.

- To jest tylko problem pieniędzy, które tracą siłownie, no ale jest jakiś program pomocy dla tych ludzi olbrzymi, wszyscy się na to w gruncie rzeczy składamy; ta tarcza nie bierze się znikąd, z tego co wiem, tylko z naszych podatków - powiedział Andrzej Horban.