Pytany, kiedy rząd Mateusza Morawieckiego zacznie odmrażać gospodarkę i czy od 1 lutego można spodziewać się poluzowania restrykcji minister zdrowia powiedział, że o godz. 10:00 rozpocznie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - I tam pewnie znowu się spotkają różne perspektywy - stwierdził w Radiu Zet.

Na pytanie o swoje stanowisko Adam Niedzielski oświadczył: - Ja się zawsze będę opowiadał za takim wariantem, który jest bezpieczny dla zdrowia Polaków.

Czytaj także: Rząd zamykał gospodarkę na podstawie badań w czasopismach naukowych

Czy oznacza to, że szef resortu zdrowia będzie rekomendował utrzymanie ograniczeń praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej? - Utrzymanie wydaje mi się najbardziej, z mojego punktu widzenia, rekomendowane - powiedział Niedzielski.

Jak długo, według ministra, powinny obowiązywać restrykcje? - To zależy od tego, jakie będziemy wyniki obserwowali. Jest troszeczkę lepiej, jeśli chodzi o sytuację pandemiczną, ale nadal poziom ryzyka jest bardzo duży, bo mamy mutację brytyjską, ale też sytuacja w krajach ościennych jest nieco gorsza niż w Polsce - wskazał tłumacząc, że mówi o liczbie przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

Czytaj także: Doradca premiera ds. COVID: Umiera tylko dwa razy więcej ludzi niż normalnie

- To są ryzyka, które trzeba uwzględniać w kalkulacji przy podejmowaniu decyzji - oświadczył.

Adam Niedzielski mówił, że podejmowanie decyzji co do obostrzeń nie może opierać się tylko na średniej dziennej liczbie nowych zakażeń. Stwierdził, że należy też brać pod uwagę pojawienie się "nowej mutacji wirusa" oraz sytuację w innych krajach "bo wirus nie zna granic". - Trzecim elementem z mojego punktu widzenia jest nadal wysoka liczba zgonów - dodał.

Mimo obostrzeń w całym kraju otwierają się lokale gastronomiczne. Przedstawiciele branży tłumaczą, że jeśli nie wznowią działalności - zbankrutują. Otwarcie zapowiadają także siłownie i baseny. - Mamy do czynienia z sytuacją, że ludzie są zmęczeni - skomentował minister zdrowia.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Czytaj także: Wiceminister tłumaczy decyzje rządu wariantami koronawirusa

- Rozumiem to zmęczenie. (...) To, że nie ma pewnego rodzaju cierpliwości to z jednej strony nie dziwi, ale z drugiej - branie odpowiedzialności za to, że to się przyczyni do zwiększenia liczby chorych (...) i za to, że konkretni klienci takich lokali mogą albo się zakazić, albo przenieść wirusa i kogoś zakazić ze swoich bliskich, branie takiej odpowiedzialności za te skutki najgorsze to zachowanie nieodpowiedzialne - oświadczył Niedzielski.

Minister zdrowia powiedział też, że jest przeciwnikiem otworzenia hoteli. - Bo jeżeli ten wirus transmituje się w pewnej ograniczonej grupie, którą fachowo nazywa się klastrem, to w pewnym momencie wyczerpuje możliwość dalszej transmisji. Pozwolenie na jeżdżenie po kraju to jest danie nowej przestrzeni owym klastrom do rozwijania się wirusa - oświadczył.

Czytaj także: Tomczyk: Zawalił się system szczepień w Polsce

Co ze szkołami? - Absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół. Mamy taką ścieżkę przyjętą, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po obejrzeniu wyników tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki. Jeżeli się okaże, że puszczenie uczniów z klas 1-3 nie przyniosło pogorszenia tego wskaźnika czy odsetka zachorowań, (który) w pierwszym badaniu wyniósł 2 proc., to wtedy będziemy mieli przestrzeń do podejmowania dalszych decyzji - powiedział minister Niedzielski.