Najnowsze dane resortu zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 12 945 osób. Od środy liczba pacjentów spadła o 280. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 934. Liczba pacjentów z koronawirusem jest najniższa od 26 października, czyli od 101 dni.

O 63 spadła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 15 115 wolnych łóżek (53,87 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Hotele otwarte od 15 lutego? Dworczyk: Takich decyzji nie ma

Obecnie 1 333 osoby - o 36 mniej niż dzień wcześniej - wymagają respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów spadła o 2,63 proc., w ciągu tygodnia - o 5,19 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 1 391 wolnych respiratorów - 51,06 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Mentzen: Rząd stosuje metodę stalinowskiego prokuratora

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w czwartek, obecnie zasoby te wynoszą 28 060 łóżek i 2 724 respiratory.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie przybyło 217 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 28.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o blisko 4 tys. i wynosi 151 201. W ujęciu siedmiodniowym spadek wynosi 27,3 tys.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Od środy liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 4,4 tys., w ciągu tygodnia - o 37,2 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 288 163 zakażonych.

Dowiedz się więcej: Prezydent Duda: Gospodarczo i zdrowotnie - nie jest źle

Według danych z 3 lutego, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 8,75 mln próbek pobranych od ponad 8,46 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 49,8 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 200 956.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.