Od 18 stycznia dzieci z klas I-III wróciły do tradycyjnych form nauczania, od 1 lutego działają sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki.

Dziś na swoim profilu w mediach społecznościowych premier Morawiecki zapewnił, że rząd "stale monitoruje sytuację i dostosowuje programy wsparcia gospodarki do aktualnej sytuacji epidemiologicznej".

Zaznaczył też, że na podstawie danych nie można wykluczyć, że do Polski dotrze trzecia fala koronawirusa. Dlatego, mimo "nieco lepszych wskaźników zachorowań" rząd stale przygląda się temu, co można zmienić, "by zminimalizować ryzyko i jednocześnie pomóc przedsiębiorcom".

Podczas konferencji prasowej Morawiecki mówił o zaledwie "kruchej stabilizacji" sytuacji epidemicznej w Polsce i możliwości ostrożnego, stopniowego łagodzenia obostrzeń. Zastrzegł, że wprowadzane zmiany mają charakter warunkowy, ich efekty będą oceniane w systemie dwutygodniowym.

W połowie lutego otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe, kina  teatry, opery, filharmonie - wszystkie będą miały możliwość przyjęcia klientów do 50 proc. dostępnych miejsc, z  zachowaniem reżimu sanitarnego.

Posiłki w hotelach będą dostarczane na życzenie klientów do pokoi, natomiast restauracje hotelowe pozostaną zamknięte.

Otwarte zostają miejsca, w których można będzie uprawiać sport na świeżym powietrzu: boiska zewnętrzne, korty, stoki narciarskie i baseny - minister Gliński stwierdził, że na basenach ryzyko zakażenia jest stosunkowo najniższe, mimo że pomieszczenie jest zamknięte.

Łagodzenie restrykcji nadal nie dotyczy gastronomii i branży fitness.

Właścicieli firm w zamkniętych branżach o cierpliwość prosił minister pracy, rozwoju i technologii Jarosław Gowin, który mówił o kontynuowaniu dla nich pomocy i przeznaczeniu na ten cel około 10 proc. PKB, czyli 200 mld złotych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że podjęcie decyzji o złagodzeniu obostrzeń było bardzo trudne i obłożone jest bardzo dużym ryzykiem.

Niedzielski podkreślił, że transmisja koronawirusa jest nadal realnym zagrożeniem i jeśli złagodzenie obostrzeń spowoduje wzrost zakażeń i zgonów - będzie rekomendował "krok wstecz".

Szef resortu zdrowia ma zamiar rozmawiać z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem na temat otwarcia od marca uczelni medycznych,

Wczoraj premier Morawiecki apelował, by uzbroić się w cierpliwość i wytrzymać do momentu, aż dzięki szczepionkom pojawi się odporność zbiorowa.

W ciagu ostatniej doby potwierdzono w Polsce ponad 6 tys. nowych zakażeń, zmarło 368 osób.