Arcuri przekazał, że pierwsze 249 tys. dawek szczepionki AstraZeneca dotrze do Włoch w sobotę i będzie podawana od przyszłego tygodnia osobom do 55. roku życia.

Dawki firm Pfizer i Moderna będą podawane równolegle, osobom powyżej 80. roku życia i najbardziej narażonym na ryzyko, takim jak pracownicy służby zdrowia.

- W międzyczasie liczba Włochów, którzy są w pełni zaszczepieni przekroczy dziś 1 milion - powiedział podczas cotygodniowej konferencji prasowej.

Izrael jest obecnie daleko przed resztą świata pod względem wykonanych szczepień w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Dalej są Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Bahrajn, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Włochy i Niemcy.

Wielka Brytania rozpoczęła w czwartek badanie mające na celu ocenę reakcji immunologicznych, jakie powstaną, jeśli dawki szczepionek firm Pfizer i AstraZeneca zostaną połączone w schemacie dwudawkowym.

Wstępne dane na temat reakcji immunologicznych spodziewane są około czerwca. Arcuri powiedział, że Włochy są pierwszym krajem europejskim pod względem liczby osób, które otrzymały zarówno pierwszą, jak i drugą dawkę szczepionki, wyprzedzając Niemcy.

- Mamy około miliona osób, które otrzymały zarówno pierwszą, jak i drugą dawkę, wyprzedzając Niemcy z 756 tysiącami - powiedział.

Zapytany o niedawne zakłócenia w produkcji i zmniejszenie dostaw, komisarz powiedział, że czeka na porozumienie UE i producentów szczepionek nad propozycją przeniesienia części ich produkcji do lokalnych zakładów w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych.

- Uważamy, że Włochy mają odpowiednie możliwości, aby przyczynić się do zwiększenia produkcji- dodał. Włochy były jednym z kilku krajów europejskich, które złożyły petycję do Komisji Europejskiej, proponując firmom farmaceutycznym, aby produkowały szczepionki również lokalnie.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Włochy są jednym z najbardziej dotkniętych epidemią krajów na świecie. Wirus zabił do tej pory 90 241 osób. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że doszło do ponad 2,59 mln zakażeń.