Dystrybucję szczepionek do punktów szczepień zaplanowano na następny tydzień.

Kolejne dostawy szczepionek tej firmy mają dotrzeć do Polski 10, 17 i 28 lutego. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że do końca lutego, zgodnie z dokumentami przesłanymi przez firmę AstraZeneca, do Polski powinno trafić łącznie około miliona sztuk.

Dworczyk informował również, że szczepionkę tej firmy w Polsce otrzymają osoby w wieku 18-60 lat oraz że w pierwszym etapie będą szczepieni wyłącznie nauczyciele.

Szczepionka firmy AstraZeneca to trzeci preparat przeciw COVID-19 dopuszczony o użytku na rynku unijnym. Jest to szczepionka wektorowa, opracowana przez brytyjsko-szwedzki koncern i  naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Preparat został dopuszczony na rynek pod koniec stycznia.

Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Skuteczność tej szczepionki może też być mniejsza u osób z obniżoną odpornością.