Licząca 126 mln mieszkańców Japonia w ubiegłym miesiącu podpisała umowę z koncernem Pfizer, na dostarczenie 144 mln dawek szczepionki, co jest liczbą wystarczającą do zaszczepienia 72 mln mieszkańców kraju. Szczepienia w Japonii mają rozpocząć się w środę.

Pfizer/BioNTech początkowo informował, że z jednej fiolki szczepionki można pobrać pięć jej dawek, ale - jak się okazało - przy zastosowaniu strzykawek o małej martwej objętości - możliwe jest pobranie sześciu dawek z fiolki. Sześć dawek z jednej fiolki szczepionki Pfizer/BioNTech pozyskuje się m.in. w Polsce.

Przy użyciu standardowych strzykawek, jakie rząd japoński chciał zastosować do szczepień, z jednej fiolki szczepionki można pozyskać jedynie pięć jej dawek.

Szef gabinetu premiera Japonii, Katsunobu Kato podkreślił, że władze "nadal starają się zapewnić specjalne strzykawki".

Kato nie odpowiedział w ubiegłym tygodniu na pytanie, czy brak takich strzykawek oznacza, iż liczba szczepień, jakie będzie można wykonać w kraju zostanie zmniejszona.

Pfizer i japońskie Ministerstwo Zdrowia nie odpowiadają na pytanie czy liczba 144 mln dawek szczepionki, jakie mają trafić do Japonii, opiera się na założeniu, że z jednej fiolki możliwe będzie pozyskanie sześciu dawek.

W Japonii wykryto jak dotąd ok. 418 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 7 042 chorych na COVID-19.