Ministerstwo Zdrowia Izraela poinformowało, że sklepy są otwarte dla wszystkich, a m.in. siłownie i teatry będą dostępne dla osób zaszczepionych lub takich, które przeszły choroby i uzyskały odporność.

Nadal w Izraelu obowiązują środki dystansu społecznego. Zakazano tańca w salach bankietowych, a synagogi, meczety i kościoły zostały zobowiązane do zmniejszenia o połowę normalnej liczby wiernych.

Niedzielne złagodzenie restrykcji jest częścią rządowego planu szerszego otwarcia gospodarki w przyszłym miesiącu, kiedy to premier Beniamin Netanjahu będzie ubiegał się o reelekcję.

Z oficjalnych informacji wynika, że co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało ponad 45 proc. populacji. Dwukrotne podanie szczepionki zmniejszyło liczbę zakażeń wirusem o 95,8%, wynika z danych ministerstwa.

W Izraelu odnotowano ponad 740 000 przypadków i 5 500 zgonów z powodu epidemii. Pojawiały się głosy krytyki pod adresem rządu Netanjahu. Władzom zarzucano nieudolne wdrażanie krajowego lockdownu. Rząd zobowiązał się, że kolejnego nie będzie.