Szczegóły kampanii zostaną podane w najbliższych dniach, a .

Na razie wiadomo, ze zaszczepionych zostanie około 130 tys. Palestyńczyków. Akcja prowadzona będzie przez ruchome punkty medyczne rozmieszczone w punktach kontroli granicznej. Ich funkcjonowanie, w porozumieniu z Izraelem,  będą wspierać studenci palestyńskich szkół medycznych.

Dla palestyńskich pracowników przeznaczono preparat Moderny.

Oświadczenie COGAT - agencji w ramach ministerstwa obrony, koordynującej działania rządu wobec terenów okupowanych - spotkało się z umiarkowanie ciepłym przyjęciem ze strony Dana Waitesa,  rzecznika Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Izraelu i na terenach palestyńskich.

- Populacja Palestyny ??pozostaje w większości niezabezpieczona przed COVID-19 i bylibyśmy zadowoleni, gdybyśmy zobaczyli więcej tego rodzaju inicjatyw. Chcielibyśmy zobaczyć pełny, sprawiedliwy dostęp do szczepionek dla wszystkich Izraelczyków i Palestyńczyków - powiedział Waites.

Sekretarz generalny Palestyńskiego Związku Robotniczego, Shaher Saad, powiedział, że tysiące Palestyńczyków pracujących w izraelskim sektorze usług i przemysłu zostało już zaszczepionych prywatnie przez swoich pracodawców.

Izrael, uważany za lidera jeśli chodzi o tempo szczepień, podał co najmniej jedna dawkę szczepionki ponad połowie swojej populacji, liczącej obecnie ok. 9,3 mln. 

Kraj spotkał się z międzynarodową krytyką za blokowanie dostaw szczepionek do Autonomii Palestyńskiej i za niewystarczającą inicjatywę w kwestii szczepień Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, terytoriach, które okupuje od 1967 roku, od czasu wojny sześciodniowej.

Jak dotąd Palestyńczycy otrzymali ok. 32 tys. dawek szczepionki dla 5,2 mln osób zamieszkujących na Zachodnim Brzegu i w Gazie.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej