Prezes konsystorza Kościoła ewangelickiego w Nadrenii Manfred Rekowski podzielił w weekend krytyczne opinie abp. diecezji kolońskiej kardynała Rainera Marii Woelkiego oraz abp. Hamburga Stefana Heße nt. dotychczasowej polityki uchodźczej w Niemczech. Także ustępujący z urzędu bp Norbert Trelle z Hildesheim domagał się zmiany kursu ws. uchodźców.

Jednocześnie Manfred Rekowski odniósł krytykę niektórych biskupów katolickich pod adresem polityki uchodźczej rządu Niemiec także do polityki uchodźczej UE. „Polityka izolacji i wykluczenia nie jest żadnym rozwiązaniem tak z humanitarnego, jak i politycznego punktu widzenia oraz z punktu widzenia praw człowieka" – powiedział w sobotnim (9.09.17) wydaniu dziennika „Kölner Stadt-Anzeiger". Jego zdaniem miłość bliźniego nie zna granic i nie powinna być ograniczana także w przypadku łączenia rodzin.

„Porozumienie UE z Turcją to hańba"

Uprzednio kardynał Rainer Woelki zarzucił rządowi w Berlinie nieludzkie obchodzenie się z uchodźcami oraz ostro potępił porozumienie UE z Turcją. W jego opinii dla „Europy zawierającej porozumienie z takim krajem to hańba". Zdaniem kolońskiego arcybiskupa pochwałę polityki „służącej obniżeniu za wszelką cenę liczby migrantów, którzy przetrzymywani są w nieludzkich warunkach w obozach na afrykańskim wybrzeżu, można uznać za przejaw cynizmu".

Libia nie nadaje się na partnera

Pełnomocnik ds. uchodźców w episkopacie Niemiec abp Stefan Heße domagał się od państw europejskich solidarności w kwestii uchodźców. „Potrzebujemy od tych państw większej uczciwości ws. migrantów – zaznaczył hierarcha podczas spotkania z uchodźcami oraz wolontariuszami na Sycylii. Abp Heße wyjątkowo krytycznie ocenił dotychczasową współpracę UE z Libią. W jego opinii sytuacja w „kraju bez funkcjonujących struktur państwowych" budzi ogromne obawy. Istnieje wiele raportów o przypadkach ciężkiego łamania praw człowieka, szczególnie wobec uchodźców. „Dlatego w obecnym stanie Libia nie nadaje na partnera w polityce uchodźczej UE" – oświadczył abp Heße.

W wywiadzie dla agencji KNA ustępujący bp Norbert Trelle domagał się "większej solidarności z Włochami oraz Grecją". „Nie powinniśmy zapominać, że Jordania i Liban przyjęły dużo ponad milion uchodźców, chociaż nie posiadają ułamek takich możliwości ekonomicznych jak państwa UE" – zaznaczył Trelle.

Volker Beck rzecznik ds. wyznaniowych oraz migracji z Zielonych postulował w sobotę (9.09.2017) w Berlinie, by krytykę niemieckich Kościołów potraktować poważnie. Jak stwierdził „kwestie ratowania życia uchodźców oraz praw człowieka muszą ponownie znaleźć się w centrum polityki migracyjnej".