W piątek pojawiła się informacja, że do Polski trafi o 550 tys. szczepionek koncernu AstraZeneca mniej, niż wynikało to z wcześniejszego, już i tak zredukowanego wobec pierwotnych zobowiązań harmonogramu dostaw.

Cała UE w pierwszym kwartale 2021 roku ma otrzymać od koncernu AstraZeneca 30 mln dawek - to jedna trzecia pierwotnych zobowiązań koncernu wobec UE w tym okresie.

Zmniejszenie dostaw szczepionek AstraZeneca do UE w pierwszym kwartale było przedmiotem sporu między Brukselą a władzami brytyjsko-szwedzkiego koncernu.

Łącznie AstraZeneca ma dostarczyć państwom UE 300 mln szczepionek do końca 2021 roku. Od kwietnia do czerwca do UE ma trafić 180 mln dawek tych szczepionek.

Wcześniej ograniczone zostały też czasowo dostawy do UE szczepionki Pfizer/BioNTech. Koncern tłumaczył to koniecznością zwiększenia mocy produkcyjnych w swoich zakładach, co wymagało tymczasowego ograniczenia produkcji.

W efekcie problemów z dostępnością szczepionek tempo szczepień w UE uznawane jest za niezadowalające, a niektóre kraje (Węgry, Słowacja, Czechy), zdecydowały się na rozpoczęcie stosowania szczepionek z Rosji i Chin (te ostatnie tylko na Węgrzech), które nie zostały dopuszczone do użycia w całej UE.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - UE zawiodła w kwestii zapewnienia odpowiedniej liczby szczepionek na COVID-19 państwom członkowskim.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 53,1 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 18,5 proc. badanych.

28,4 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Działania Unii Europejskiej za niewystarczające uznaje 55% kobiet i co drugi mężczyzna. Negatywną opinię o działaniach unijnych urzędników wyraża 58% badanych powyżej 50 roku życia i 60% respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Działania podjęte przez Unię negatywnie ocenia ponad 60% badanych o dochodach wynoszących od 2001 do 3000 zł i 57% mieszkańców miast liczących powyżej 500 tys. osób - komentuje wyniki badania Adama Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 9.03-10.03.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.