W związku z koronawirusem SARS-CoV-2 rząd ograniczył prawa obywatelskie i możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. W ostatnim czasie dodatkowe obostrzenia zostały wprowadzone w czterech województwach. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że o kolejnych decyzjach rządu będzie decydowała "dynamika zachorowań w ciągu najbliższych kilku dni".

Pytana o sprawę w TVP1 wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk powiedziała we wtorek, że w kwestii obostrzeń "zapewne przed nami kolejny krok do tyłu". - Jesteśmy na etapie omówienia szczegółów dotyczących potencjalnie być może kolejnych obostrzeń, musimy być na to przygotowani - oświadczyła dodając, że przed świętami Wielkiejnocy i w czasie świąt "musimy być przygotowani na powstrzymanie dużego efektu mobilności".

Czytaj także:
Szpitale tymczasowe. Dworczyk odpowiada na zarzuty opozycji

Według nieoficjalnych informacji RMF FM, jeśli w czwartek dobowa liczba nowych przypadków koronawirusa przekroczy 25 tys., surowsze obostrzenia zostaną przez rząd wprowadzone na terenie całego kraju.

Według stacji, w całej Polsce miałyby wówczas obowiązywać takie regulacje jak obecnie w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, lubuskim i mazowieckim.

Ograniczona zatem zostałaby działalność galerii handlowych, zamknięte byłyby kina, teatry i inne placówki kultury oraz baseny i obiekty sportowe. Uczniów klas 1-3 szkół podstawowych obowiązywałaby nauka w trybie hybrydowym, a pozostałych - nauka zdalna.

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane:
Najwyższy wzrost liczby pacjentów od 133 dni
Ponad 44-proc. wzrost liczby nowych zakażeń

Czy ogólnokrajowy lockdown to realny scenariusz? Biorąc pod uwagę dane z komunikatów Ministerstwa Zdrowia publikowanych w poniedziałki i wtorki, na początku marca w porównaniu z końcem lutego liczba zakażeń wzrosła o 2523 (24,73 proc.), w kolejnym tygodniu odnotowano wzrost o 3401 (26,73 proc.), a w bieżącym - o 9168 przypadków (56,86 proc.). Wzrost w okresie poniedziałek-czwartek w ostatnich dwóch tygodniach wynosił 26,6 - 24-6 proc.

Jeśli utrzyma się tempo wzrostu z bieżącego tygodnia, poziom 25 tys. zakażeń w ciągu doby zostanie przekroczony w środę.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ