W wygłoszonym w Krakowie oświadczeniu szef rządu odniósł się dobowej liczby przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 oraz liczby osób zakażonych przebywających w polskich szpitalach, w tym wymagających respiratorów.

- Pandemia bardzo mocno uderza w Polskę teraz. Wiemy z badań, że ponad 50 proc. przypadków zakażeń to ten wirus brytyjski, patogen brytyjski, który jest bardziej zaraźliwy i jednocześnie taki, który prowadzi do większej liczby zgonów - oświadczył premier.

Dowiedz się więcej:
EMA: Szczepionka AstraZeneca bezpieczna i skuteczna

- Na skutek pewnego rodzaju splotu okoliczności, ale też plotek i pewnych problemów, nazwijmy to natury medialnej, od kilkunastu dni pojawiają się wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Dlatego tak ważny jest dzisiejszy komunikat wydany przez Europejską Agencję Leków, która mówi, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna - dodał.

Mateusz Morawiecki oświadczył, że w polskich magazynach jest więcej dawek szczepionki AstraZeneca niż wynikało to z planów sprzed dwóch tygodni. - Chciałbym zachęcić wszystkich, którzy zgodnie z harmonogramem, procedurami, mogą zostać szczepieni, żeby wykorzystać tę szczepionkę, która jest dzisiaj dostępna - apelował.

- Ona może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa tak dobrze albo niemal tak dobrze jak inne szczepionki - stwierdził premier.

Dodał, że część państw cofa decyzję o wstrzymaniu szczepień przy użyciu preparatu AstryZeneki. - To naprawdę bardzo ważne, bo każde 100, 500 tys. dodatkowo zaszczepionych osób procentowo, statystycznie obniża prawdopodobieństwo przekazywania wirusa - mówił.

W czwartek Komitet ds. Bezpieczeństwa (PRAC) Europejskiej Agencji Leków (EMA) przedstawił stanowisko w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. - Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna - powiedziała szefowa EMA Emer Cooke. Zastrzegła, że nie można wykluczyć związku między zgłaszanymi przypadkami zakrzepów krwi a podaniem szczepionki.