W czwartek Komitet ds. Bezpieczeństwa (PRAC) Europejskiej Agencji Leków (EMA) przedstawił stanowisko w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. - Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna - powiedziała szefowa EMA Emer Cooke. Zastrzegła, że nie można wykluczyć związku między zgłaszanymi przypadkami zakrzepów krwi a podaniem szczepionki.

Dowiedz się więcej: EMA: Szczepionka AstraZeneca bezpieczna i skuteczna

- Nie ukrywam, że w ogóle nie jestem tym zaskoczony. Spodziewałem się takiej informacji. Wszystkie dane na to wskazywały i tutaj gratulacje dla rządu, że nie zachował się histerycznie. Wyczekał, mimo dziwnych działań w niektórych krajach - komentował w TVP Info poseł Tomasz Latos.

- Ja też nie spodziewałem się innej diagnozy, natomiast czekałam na nią z niecierpliwością, ale bardzo się cieszę, że taka jest decyzja i również zachęcam wszystkich do tego, żeby się szczepili - wtórował Latosowi Radosław Lubczyk z PSL. - Tylko odporność stadna uchroni nas przed dalszym ciągiem tej pandemii. Jest to szczepionka, którą należy się szczepić - powiedział. 

Polityk PiS narzekał na „różnego rodzaju plotki, fake newsy, domniemania, przypuszczenia” dotyczące szczepionek. - Wystarczy, że jedna osoba rzuci jakąś wątpliwość i ta osoba podpiera się jeszcze jakimiś pseudoinformacjami, pseudonaukowymi, to w ogóle to się błyskawicznie rozchodzi. Tak to w tej chwili wygląda, a szkodliwość tego jest gigantyczna - zauważył, podkreślając, że „to, jaki będzie rozwój pandemii, w dużym stopniu zależy od nas, przede wszystkim zależy od nas”.

- Rośnie liczba osób zaszczepionych, rośnie liczba ozdrowieńców, a więc naprawdę perspektywa już opanowania sytuacji jest w moim przekonaniu nieodległa - dodał Latos. - Tym bardziej warto się zdyscyplinować, tym bardziej warto zrobić wszystko, by przeciąć transmisję wirusa - zwrócił uwagę.

Poseł PiS zaznaczył, że liczba szczepionek, które zostały zakontraktowane przez Polskę, „w milionach dawek przekracza potrzeby obywateli”. - Jeśli to, co zakontraktowane, do Polski trafi, to z nawiązką wystarczy na zaszczepienie całego społeczeństwa, wszystkich, którzy tylko będą się chcieli zaszczepić - mówił, dodając, że „ważne jest, żeby te szczepionki były jak najszybciej dostępne, aby producenci wywiązali z tych deklaracji”.