Barack Obama w swoim wpisie podkreślił, że w kwestii bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych istnieje niewiele kwestii ważniejszych od potencjalnego rozprzestrzeniania się broni jądrowej oraz destrukcyjnej wojny na Bliskim Wschodzie. "Właśnie dlatego Stany Zjednoczone zawarły porozumienie nuklearne" - napisał były amerykański prezydent.

Zdaniem Obamy porozumienie działa i podobnego zdania są europejscy sojusznicy, niezależni eksperci i obecny Sekretarz Obrony USA. Podkreśla, że porozumienie opierało się na inspekcjach i weryfikacja, a podobne rozwiązanie powinno być wprowadzone w stosunku do Korei Północnej.

"Gdy wszyscy kibicujemy dyplomacji z Koreą Północną, grozi nam utrata porozumienia z Iranem" - pisze Obama. Dodaje, że dzisiejsza decyzja Trumpa to odwrócenie się Stanów Zjednoczonych od najbliższych sojuszników. To ma osłabiać wiarygodność USA i stawiać kraj w sprzeczności z największymi potęgami świata.

W dalszej części swojego wpisu Obama wymienia fakty w sprawie osiągniętego w 2015 roku porozumienia. Podkreśla, że to nie tylko porozumienie z irańskim rządem, ale również ze światowymi mocarstwami. Porozumienie wpłynęło również na zatrzymanie rozwijanego od dziesięcioleci irańskiego programu jądrowego.

"Porozumienie nie opierało się na zaufaniu. Opierało się na inspekcjach i weryfikacji. Irańskie elektrownie jądrowe są ściśle monitorowane, a międzynarodowi obserwatorzy mają dostęp do całego irańskiego systemu jądrowego".

Obama zwraca również uwagę na to, że Iran stosował się do podpisanego porozumienia. Zdaniem byłego prezydenta ważny jest również fakt, że porozumienie nie wygaśnie, bo podpisany dokument ma stały charakter.

"Porozumienie nigdy nie miało na celu rozwiązania naszych wszystkich problemów z Iranem. Byliśmy przekonany o tym, że Iran angażuje się w zachowania destabilizujące, m.in. wspieranie terroryzmu, stosowanie gróźb wobec Izraela i jego sąsiadów. Ale właśnie dlatego tak ważne było, byśmy zablokowali Iranowi możliwość rozwoju broni jądrowej. Każdy aspekt zachowania Irańczyków, który jest niepokojący, staje się o wiele bardziej niebezpieczny, gdy ich program jądrowy nie ma ograniczeń"

Porozumienie nuklearne z Iranem podpisano w lipcu 2015 roku. Dokument podpisały USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy. Dziś prezydent Donald Trump poinformował, że wycofuje się z tego porozumienia.