Jak poinformowała Jeong Yoo-jin obecnie władze analizują "wszelkie możliwe środki" jakie można podjąć, by Korea Południowa miała odpowiednią liczbę szczepionek na COVID-19.

Obawy o to, że Korea Południowa może mieć zbyt mało szczepionek na COVID-19 pojawiły się po tym jak USA, kraje UE i Indie zaczęły podejmować kroki zmierzające do wzmocnienia kontroli nad eksportem produkowanych na ich terenie szczepionek, tak aby zapewnić odpowiednią liczbę szczepionek na COVID-19 na swoje potrzeby.

Jeong Yoo-jin dopytywana czy Korea Płd. rozważa ograniczenie eksportu szczepionek odparła, że "nie może komentować konkretnych rozwiązań", ale - jak dodała - obecnie trwa analiza pod kątem różnych środków, po jakie może sięgnąć Korea Południowa.

Jeszcze tydzień temu ta sama urzędniczka mówiła jednoznacznie, że władze nie rozważają ograniczenia eksportu szczepionek AstraZeneca wyprodukowanych na terenie Korei Południowej. Teraz jednak jednoznacznie nie wykluczyła takiej możliwości.

Jak dotąd ok. milion mieszkańców Korei Południowej otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19. Do listopada władze chcą zaszczepić przeciw koronawirusowi 70 proc. z 51 mln mieszkańców kraju.