Izraelska służba zdrowia poinformowała, że skuteczność drugiej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech osłabła sześć miesięcy po podaniu, co sprawia, że konieczne jest podanie dawki przypominającej.

- Trzecia dawka szczepionki przynosi poziom ochrony uzyskany po przyjęciu drugiej dawki - powiedziała Sharon Alroy-Preis, szefowa zdrowia publicznego w izraelskim Ministerstwie Zdrowia.

- Oznacza to, że ludzie są 10 razy bardziej chronieni po trzeciej dawce szczepionki - dodała.

Osoby kwalifikujące się do trzeciej dawki szczepionki mogą ją otrzymać pod warunkiem, że minęło co najmniej pięć miesięcy od drugiej dawki - jest to okres krótszy niż ośmiomiesięczny odstęp obowiązujący w Stanach Zjednoczonych.

W nadziei na ograniczenie rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego wariantu Delta, Izrael rozpoczął podawanie szczepionki starszym mieszkańcom kraju miesiąc temu i stopniowo obniża wiek kwalifikujący do szczepienia. Do tej pory wynosił on 30 lat.

Trzy dawki szczepionki otrzymało do tej pory 2 mln z 9,3 mln mieszkańców Izraela.

- Mamy wyniki: wzrost ciężkiej zachorowalności zaczął zwalniać - powiedział premier Naftali Bennett. - Musimy zrealizować trzecie dawki dla wszystkich naszych obywateli. Wzywam osoby w wieku od 12 lat wzwyż, aby natychmiast przyjęły trzecią dawkę - dodał.