Fala zakażeń napędzana transmisją wariantu Delta zaczęła wzbierać tuż po tym, jak Izrael zniósł większość obostrzeń w związku z wysokim poziomem wyszczepienia społeczeństwa.

W maju dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Izraelu spadła do kilku dziennie, w kraju nie notowano też praktycznie zgonów chorych na COVID-19. Jednak od czerwca wskaźniki te zaczęły rosnąć i doszły do średniego poziomu 7 500 zakażeń dziennie w ubiegłym tygodniu.

Liczba chorych ba COVID-19 w szpitalach w stanie poważnym wzrosła do ok. 600, a ponad 150 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Izraelu w ubiegłym tygodniu.   

30 lipca w Izraelu rozpoczęto doszczepianie trzecią dawką osób mających ponad 60 lat - Izrael stał się pierwszym krajem, który zaczął podawać trzecie dawki szczepionki.

Od ubiegłego czwartku trzecią dawkę może otrzymać każdy obywatel Izraela, który skończył 40 lat, który zaszczepił się drugą dawką co najmniej pięć miesięcy przed datą podania trzeciej dawki.

W ciągu ostatnich 10 dni pandemia zaczęła się w Izraelu cofać w grupie wiekowej osób powyżej 60 lat, w której ponad milion osób otrzymało trzecią dawkę szczepionki na COVID-19 - informuje izraelski resort zdrowia.

Wskaźnik reprodukcji wirusa (R0) w grupie wiekowej osób powyżej 60 roku życia zaczął spadać od 13 sierpnia i obecnie wynosi mniej niż 1, co oznacza, że jedna zakażona osoba w tej grupie zakaża mniej niż jedną kolejną osobę. Wskaźnik R0 na poziomie niższym niż 1 oznacza, że epidemia się cofa.

W Izraelu nie zaszczepiło się jak dotąd ok. miliona spośród osób, które mogą być zaszczepione. Niezaszczepione są też dzieci poniżej 12. roku życia (w tej grupie wiekowej nie dopuszczono jeszcze do użycia żadnej szczepionki na COVID-19).

W związku z transmisją wariantu Delta w Izraelu przywrócono obowiązek noszenia masek pod dachem, a także ograniczono liczebność zgromadzeń i przyspieszono akcję przeprowadzania szybkich testów na COVID-19.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Polityka "życia z COVID-em", bez lockdownów, będzie testowana w Izraelu we wrześniu, gdy dzieci wrócą do szkół oraz gdy nadejdzie czas żydowskich świąt (m.in. obchodzonego na początku września święta Rosh Hashanah), w czasie których rodziny spotykają się ze sobą.